Rok 2015 obfitował w wydarzenia na górskich, trailowych i długich trasach. Biegi trailowe stały się oficjalną dyscypliną lekkoatletyczną, ultramaratony stały się bardziej popularne, trudniejsze i dłuższe. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w świecie utra.
Zapanowała spontaniczność
Główne ultramaratony rosły w siłę. skupione w seriach UTWT, Skyrunning oraz pod auspicjami takich organizacji jak ITRA i IAU. Na drugim biegunie znalazły się biegi bez organizatorów, bez medali, kwalifikacji i wpisowego. W Polsce odbył się Transkampinos Ultra Trail-106-kilometrowy, spontaniczny bieg przez Puszczę Kampinoską. Spod Śnieżnika ruszył Bieg Kreta, na który wprawdzie prowadzono zapisy, ale nie oferowały niczego innego, czego można się spodziewać po zorganizowanych biegach.
Padły rekordy tras
Ultramaratony przyspieszyły. Rekord trasy padł podczas Hardrock 100, gdy Kilian Jornet przekroczył linię mety po 23 godzinach, 28 minutach i 10 sekundach. Luis Alberto Hernando poprawił rekord Tranvulcanii (6:52:39), a Gediminas Grinius wysoko zawiesił poprzeczkę kończąc Trangrancarię w 14 godzin, 23 minuty i 37 sekund.
Rekordy w drodze na szczyt
W 2015 r. oblegane były górskie szlaki. Górscy biegacze raz po raz wbiegali na szczyty bijąc kolejne rekordy szybkości. Podczas Elbrus Race zrobiła to Anna Figura, która wygrała bieg, zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji open i została rekordzistką trasy. Drugie miejsce w tym biegu także należało do Polaka - Marcina Rzeszótko.
Poza zorganizowanymi biegami, rekordy szybkości pokonywania górskich szczytów bił Marco De Gasperi, który na Ortler znalazł się po 2 godzinach 36 minutach i 49 sekundach. Droga z Courmayeur na Mount Blanc zabrała mu 6:43:52.
Mount Blanc zawładnął również Polakami. Leszek Żebracki wyruszył na najwyższy alpejski szczyt z Les Houches. Drogę w dwie strony pokonał w rekordowym czasie 6:31:18. Marcin Pawłowski po rekord Polski ruszył tylko w jedną stronę i uzyskał go z czasem 4 godzin i 17 minut.
Dean Potter wbiegł na Half Dome w parku Yosemite z czasem 2:17:52. Niestety wspinacz, biegacz i sportowiec ekstremalny, kilka tygodni później został znaleziony martwy po wypadku podczas base jumpingu. Najwięcej szczytów górskich pokonał w minionym roku Ueli Steck, który realizował projekt 82 szczyty w 80 dni. Wbrew pierwotnym założeniom cel, zrealizował w ciągu 62 dni.
Biegali na szlakach, dookoła wsi, świata i przez 14 stanów
Kevin Carr został rekordzistą w biegu dookoła świata, po tym jak 26 243 km pokonał w 621 dni. Ryszard Kałaczyński na wytyczonej wokół swojej miejscowości trasie przebiegł 366 maratonów w 366 dni.
Franciszek Gogół pokonał 3200 km przez Polskę w towarzystwie swojego psa Dina. Zrobili to, żeby zwrócić uwagę na sytuację bezdomnych zwierząt.
Jack Brown jako pierwszy Amerykanin pokonał boso 4800 km zmierzając na start maratonu w Nowym Jorku.
>>> ALFABET POLSKICH BIEGÓW 2015 - czytaj w Sylwestra i Nowy Rok! Zapraszamy! <<<
W Polsce Rafał Bielawa i Kamil Klich ustanowili rekord pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego bez wsparcia (151 godzin), a w USA padły dwa rekordy Appalachian Trail. Najpierw Scott Jurek pokonał 3500 km i gigantyczną sumę przewyższeń wynoszącą 156 km w 46 dni, 8 godzin i 7 minut, później Heather Anderson zrobiła to samo, tyle że bez wsparcia i zajęło jej to 54 dni, 7 godzin i 48 minut.
Polacy stali się specjalistami od ultra
Polscy zawodnicy byli obecni na trasach największych ultramaratonów świata. Radzili sobie i na asfalcie i na tartanie i w terenie. Paweł Szynal został wicemistrzem świata w biegu 24-godzinnym z rezultatem 261 181m. Patrycja Bereznowska ukończyła mistrzostwa Europy na drugim miejscu. W ciągu 24-godzin pokonała 233,395km. Kilka miesięcy później została rekordzistką Polski w biegu 100-kilometrowym, pokonując ten dystans na bieżni w czasie 8:00:56.
Piotr Kłosowicz został szóstym zawodnikiem (19:37:16) nowego 110-kilometrowego Glossglockner Ultra. Marcin Świerc znalazł się tuż za podium Mount Blanc 80. a Magda Łączak ukończyła Transvulcanię na 5. miejscu.
Andrzej Radzikowski pokonał 220 km wokół Balatonu na drugim miejscu, a Oskar Zimny był najszybszym zawodnikiem Ultra-Trail Hungary. Tomasz Klisz stał na trzecim stopniu podium Transgrancanarii, a Kamil Leśniak był szósty na najdłuższej trasie Madeira Ultra Trail i drugi podczas 3-etapowego Azores Triangle Adventure. Konrad Pietrzak w 85-kilometrowej wersji MIUT zajął 7 miejsce.
Co przyniesienie rok 2016?
IB