Ultra na świecie: Po Apeninach śladem włoskiego Janosika

 

Ultra na świecie: Po Apeninach śladem włoskiego Janosika


Opublikowane w sob., 30/03/2019 - 22:01

Kim był Domenico Amoratto? Właściwie niewiele o nim wiadomo. Poza tym, że urodził się w 1523 roku we Włoszech, był rozbójnikiem i grasował w okolicznych górach. Tak powstały legendy, z których narodził się… bieg górski.

Amorotto Trail Carpineti to impreza oferująca cztery dystanse (w tym dwa ultra) oraz jeden klasyczny bieg typu vertical. Do tego dołóżmy malownicze trasy, urokliwe średniowieczne włoskie miasteczka i zamki. Klimat gwarantowany, podobnie jak wycisk, który zapewnią przygotowane przez organizatorów trasy. Zawody odbędą się w maju a do końca marca można jeszcze załapać się na niższe opłaty startowe. Dotarcie do Carpineti nie jest trudne a cały wyjazd z pewnością nie będzie należał do drogich.

TERMIN

6. Amorotto Trail Carpineti odbędzie się w dniach 11-12.05.2019.

POGODA

Średnie temperatura maja to w tym regionie 14 stopni Celsjusza, zależnie od roku waha się od 11 do 19 stopni.

TRASA

Organizatorzy przygotowali cztery główne trasy, które zostały wydłużone w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dzięki temu najdłuższy dostępny dystans to już nie 68 a 80 km. Poza dwoma trasami ultra, mamy do wyboru także dwa krótsze dystanse, dwa dla nordic walking (bez rywalizacji) oraz vertical na zamku Carpineti.

Amorotto Trail (AUT):

  • 80,3 km, +/- 3960 m;
  • 4 pkt ITRA;
  • 6 stacji odżywczych, 4 punkty kontrolne z limitem czasu;
  • limit czasu 16 godzin.

Trasa poprowadzona w jednej pętli, ze startem i metą w Carpineti. 80% nawierzchni naturalnej, 8% asfaltu. Ze względu na duże różnice wysokości, organizatorzy przestrzegają przed dużą różnicą temperatur oraz możliwym śniegiem na trasie. Po drodze kilkukrotnie przecina się drogi asfaltowe, punkty będą jednak zabezpieczone przez obsługę biegu.

Zawodnicy będą mieli okazję zobaczyć nie tylko górskie panoramy, ale też niewielkie wioski, miasteczka, kościoły i starą suszarnię kasztanów. Bez wątpienia największą atrakcją jest zamek Carpinete wznoszący się na skalnym grzebieniu i widoczny z kilku punktów trasy. Zawodników czeka kilka elementów wymagających szczególnej uwagi (śliskie zejścia) oraz podstawowych umiejętności wspinaczkowych (drabinki).

Monte Valestra Trail (MVT):

  • 57,7 km, +/-2710 m;
  • 3 pkt UTMB,
  • 4 stacje odżywcze, 3 punkty kontrolne;
  • limit czasu 11,5 godziny.

Trasa pokrywa się z częścią trasy AUT i ma podobną charakterystykę. Start i meta w Carpineti.

Poza tym odbywają się:

  • San VItale Trail (SVT): 20 km, +/- 1000 m
  • Poiago Short Trail (PST): 12 km, +/- 450 m

Dzień wcześniej startuje Castello delle Carpinete Vertical, czyli 1,6 km z przewyższeniem 260 m.

Równolegle z zawodami dla biegaczy startują dwa rekreacyjne marsze nordic walking: San Vitale Nordic Walking Marathon na trasie SVT (20 km), Mandra Nordic Walking (10 km) oraz rywalizacja na dystansie 12 km (trasą PST).

ZAPISY

Zapisy są dostępne pod TYM adresem i będą czynne do końca kwietnia. Do końca marca za najdłuższy dystans zapłacimy 50 euro, później 70. Monte Valestra Trail to koszt 40 lub 50 euro. Na krótsze dystanse można się zapisać także w maju, za 20 km zapłacimy teraz 20 euro, w kwietniu 25 a do 10 maja włącznie 30 euro. Krótka trasa 12 km to 20 euro do końca kwietnia i 25 później. Vertical kosztuje od 10 do 20 euro, zależnie od terminu rejestracji. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Dojazd z Polski własnym samochodem jest możliwy, ale zajmie od 11 do nawet 20 godzin, zależnie od regionu, z którego wyruszymy. Znacznie szybszą i tańszą opcją jest lot do Bolonii (dzięki tanim liniom lotniczym można wydać na bilety naprawdę niewiele) i dalsza podróż wynajętym samochodem lub pociągiem i dalej autobusami. Jeszcze bliżej położony jest port lotniczy w Parmie, ale dostanie się na niego wymaga przesiadki na lotnisku Londyn-Stansted.

KOSZTY POBYTU

Ceny noclegów w okolicy miasteczka zaczynają się od 160 zł za dwuosobowy pokój. Średnio wynoszą 250-300 zł. Jedynka kosztuje niewiele mniej. Co ciekawe już za niecałe 200 zł możemy sobie zarezerwować… komnatę w zamku Carpineti.

Za posiłki w restauracjach zapłacimy stosunkowo dużo, jak na włoskie warunki. Od kilkunastu do 30 euro za obiad. Warto pomyśleć o własnym wyżywieniu, zwłaszcza że ceny w sklepach nie są znacząco wyższe niż w Polsce.

INNE BIEGI

Włosi lubują się w biegach ultra, w kalendarzu widnieje kilkadziesiąt imprez i niemal w każdy weekend można pobiegać po tamtejszych górach. My pisaliśmy już o ultra nad jeziorami Garda i Como, smakującym winem Chianti Ultra-Trai czy zawodach na granicy trzech państw Corsa della Bora.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce