Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze


Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze towarzyszy sportowym zmaganiom podczas Festiwalu Biegowego. Ma formę paneli dyskusyjnych, seminariów i warsztatów dotyczących biegania, bezpłatnych i otwartych dla szerokiej publiczności.

Gośćmi Forum są biegające osobistości polskiego sportu, lekarze medycyny sportowej, dziennikarze, ekonomiści, politycy czy artyści. W minionych latach w Krynicy byli m.in. Irena Szewińska, Paco Borao, Gen. Roman Polko, prof. Grzegorz W. Kołodko, prof. Dariusz Dudek, Rafał Sonik, Patrycja Bereznowska, Magdalena Łączak, Piotr Hercog, Jerzy Skarżyński, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Iwona Bernardelli, Grzegorz Sudoł, Michał Bartoszak, Przemysław Babiarz, Wojciech Staszewski, Cezary Kucharski, Siergiej Bogomołow, Denis Urubko, Leszek Cichy, Matylda Szlęzak (Kowal), Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i wielu innych. 

EDYCJA 2018

PROGRAM

PIĄTEK 7 WRZEŚNIA

15:00 - Jagoda Podkowska, dietetyczna sportowa Blueberry Clinic - „Tkanka tłuszczowa biegacza i jej wpływ na wydolność”


16:00 - Klaudia Malesińska, Biuro Rekordów i Dagmara Szolc (podejmie próbę najszybszego obiegnięcia Sycylii po obwodzie) - "Czy Polacy lubią i umieją bić biegowe rekordy?"


17:00 - Marcin Świerc i BUFF Team Polska - "TDS - kolejny krok do sukcesu w UTMB?"


18:30 - Szczepan Figat, fizjoterapeuta Fizjoperfekt - "Prawidłowa technika biegu zabezpieczeniem przed kontuzjami"


20:00 - Iwona Guzowska, mistrzyni boksu, kickboksingu, biegaczka, triatlonistka - "Sport pomógł mi wyważyć drzwi do świata"


SOBOTA 8 WRZEŚNIA

15:30 - Jacek Thomann GOULTRA - "Garmin czy Suunto? Zegarki biegowe - nowości, trendy, porady dla biegaczy"


17:00 - Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym, biegaczka, weganka - "Przez naturę do zdrowia"


18:15 - Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie - "Gdzie jest polski maraton po Mistrzostwach Europy w Berlinie?" 


19:30 - Adam Korol, mistrz olimpijski w wioślarstwie, maratończyk, minister sportu - "Debiut w górach: taki jak marzyłem?"


21:00 - Rafał Bielawa - "Instrukcja obsługi Głównego Szlaku Beskidzkiego"


NIEDZIELA 9 WRZEŚNIA

9:30 - Jagoda Podkowska, dietetyczna sportowa Blueberry Clinic - „Odżywianie długodystansowca na podstawie diety Patrycji Bereznowskiej”


10:30 - "Zmiany zasad ewaluacji biegów przez ITRA a sprawa polska" - Katarzyna Melcer (przedstawicielka Polski w ITRA), Mirosław Bieniecki (organizator Festiwalu Biegu Rzeźnika), Jakub Wolski (organizator "Biegów w Szczawnicy")


12:00 - Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzynie Europy w sztafecie 4x400 m - "Aniołki w Krynicy"


13:30 - Bogdan Wenta, jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, były trener reprezentacji Polski, eurodeputowany - "Istnieje życie poza sportem"


Goście Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze 9. TAURON Festiwalu Biegowego 2018

Jagoda Podkowska, dietetyczka sportowa - właścicielka warszawskiej poradni Blueberry Clinic Health & Diet. Związała życie z dietetyką i ma już ponad 10-letnie doświadczenie w pracy, także ze znanymi sportowcami. Układa dietę m. in. Patrycji Bereznowskiej, mistrzyni i rekordzistce świata w biegach 24- i 48-godzinnym, współpracuje z maratończykiem Bartoszem Olszewskim, triathlonistą Łukaszem Kalaszczyńskim czy piłkarzami ręcznymi ukraińskiego Motoru Zaporoże, wśród których są reprezentanci Polski Mateusz Kus i Paweł Paczkowskia ich trenerem Patryk Rombel.
 
Sama też sportu nie unika. I ma się czym pochwalić! Kocha rower, brazylijskie jiu-jitsu (dwa razy była mistrznią Polski, zdobyła Puchar Polski, wygrywała w zawodach międzynarodowych) i wspinaczkę wysokogórską (Kazbek, Elbrus, Balkan Winter Expedition 2014 – pierwsze polskie zimowe wejście na Đeravicę).  Startuje w biegach na 10 km, półmaratonach, biegach z przeszkodami, dwukrotnie ukończyła triathlon na dystansie olimpijskim.
 
Jest współautorką książek „Bike & Cook – Kulinarny poradnik rowerzysty” oraz „Run & Cook – Kulinarny poradnik biegacza”.
 
 
Marcin Świerc i BUFF Team - Marcin to bez wątpienia najlepszy w tej chwili polski biegacz ultras górski, który od kilkunastu miesięcy przebojem wdziera się do światowej czołówki. Rok temu zadziwił wszystkich zajmując drugie miejsce na dystansie CCC-101 km podczas prestiżowego festiwalu UTMB w Chamonix. Podczas spotkania na Forum "Sport-Zdrowie-Pieniądze" na Festiwalu Biegowym 2017 zapowiedział, że jego cel na najbliższe lata to zwycięstwo w biegu głównym, pełnej pętli dookołą Mont Blanc - czyli UTMB-170 km. Krokiem do tego miał być tegoroczny start na kolejnej trasie wokół najwyższej góry Europy, uznawanej na najtrudniejszą w Chamonix, czyli TDS-124 km. I Marcin zrobił ten krok, w stylu najbardziej efektownym z możliwych: wygrał TDS po porywającej walce przez cały dystans z rywalami! i fenomenalnym finiszu!
 
W Krynicy Marcin też startuje często, trzykrotnie z rzędu (w latach 2014-16) wygrał Bieg 7 Dolin - 100 km. Tym razem po raz pierwszy pojawi się na Festiwalu w barwach Teamu BUFF, do którego przeszedł rok temu. Będą mu towarzyszyli koleżanki i koledzy z zespołu: Anna Kącka, Martyna Kantor i Marcin Rzeszótko.
 
 
Szczepan Figat, fizjoterapeuta - ambitny, dynamicznie rozwijający się człowiek z dużym doświadczeniem. Właściciel gabinetu "Fizjoperfekt" w Warszawie. Pełnił funkcję Trenera Odnowy Biologicznej (1999-2009 r.) w polskich związkach: lekkiej atletyki, szermierki i biegów na orientację, blisko współpracował z gwiazdami polskiej Królowej Sportu: Robertem Korzeniowskim, Tomaszem Majewskim, Szymonem Ziółkowskim czy Pawłem Czapiewskim.

Doskonale rozumie jednak także sportowców-amatorów. Sam trenował wyczynowo biegi średnie osiągając finały Mistrzostw Polski. Teraz też biega, już dla przyjemności, radości i pasji. 

Podczas spotkania na Forum „Sport-Zdrowie-Pieniądze” w Krynicy Szczepan Figat zaprezentuje m. in. film, w którym pokaże ćwiczenia – ustawienie stopy i stawu skokowego podczas biegu oraz będzie mówił o kontuzjach, wynikających z błędów w tych elementach. Zaprezentuje zupełnie nowe ćwiczenia, które idealnie przygotują Was do treningu.

Iwona Guzowska - wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, pierwsza polska pięściarka zawodowa, po zakończeniu profesjonalnej kariery sportowej – biegaczka i triathlonistka, uprawia też jeździectwo. Zdobyła najwyższy szczyt Europy Mont-Blanc, przebiegła 6 maratonów (rekord życiowy 3:30:01, Poznań 2015), ukończyła 16 zawodów triathlonowych. Marzy o bieganiu górskich ultramaratonów, a debiut biegowy w górach planuje w Krynicy na Festiwalu Biegowym. Poza sportem współdziała z wieloma fundacjami charytatywnymi, realizuje program „Wygraj swoje życie” pomagający trudnej młodzieży z ośrodków wychowawczych i domów dziecka, maluje i napisała poczytną książkę „Najważniejsza decyzja”.

Jacek Thomann – autor poczytnego bloga goultra.pl. Jeden z najbardziej cenionych, a co najważniejsze – niezależny od poszczególnych producentów, specjalista od zegarków i innych sprzętów pomiarowych gps. Infolinie tych producentów odsyłają często biegaczy z Polski właśnie do niego, po pomoc w rozwiązaniu problemu technicznego... Prywatnie – pasjonat biegania górskiego, a obecnie triathlonu. Zawodowo – inżynier budujący reaktory chemiczne, a po godzinach tester sprzętu. Zegarki sportowe nie mają dla niego żadnych tajemnic. Podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju opowie m. in. o długości i trybach pracy baterii, dokładności rysowania śladu, wysokościomierzach, nawigacji – rysowaniu kursu i jego obsłudze oraz rozpatrywaniu gwarancji przez producentów.

Oktawia Nowacka – brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym (Rio de Janiero 2016), zdobywczyni Pucharu Świata. Ma 27 lat, pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, miasta Kazimierza Deyny. Mieszka i trenuje w Warszawie, choć – jak to pięcioboistka – mnóstwo czasu spędza także w Drzonkowie. Jest weganką, bo - jak mówi - „siła jest w roślinach”. Dużo biega, bo uważa, że bieg to jedna z najważniejszych konkurencji jej dyscypliny sportu, ale także dlatego, że biegać lubi. Czyni to 5 razy w tygodniu, na treningu pokonuje dystanse do 16 km, choć raz zdarzyło jej się przebiec i 20. „Na więcej na razie się nie porywam” – mówi ze śmiechem. Na 9. TAURON Festiwalu Biegowym w Krynicy wystartuje w Życiowej Dziesiątce.

Henryk Szost – rekordzista i 3-krotny mistrz Polski (2008, 14, 15) w maratonie. Zaczynał od biegów... na nartach, ale potem wybrał ściganie na ulicy. Karierę maratońską zaczął od wicemistrzostwa Polski w 2007 w Dębnie, rok później wywalczył tam już złoto i kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Pekinie (w Chinach zajął 34. miejsce). O wiele lepszy był jego drugi rok olimpijski. W marcu 2012 r  ustanowił na maratonie Lake Biwa w Japonii aktualny do dziś rekord Polski 2:07:39, a na igrzyskach w Londynie zajął najlepsze z Europejczyków, dziewiąte miejsce (2:12:28). Trzeciego olimpijskiego maratonu, w Rio de Janeiro (2016) nie ukończył. W Krynicy będzie niedługo po ME w Berlinie, w których był drugim z Polaków zajmując 19 miejsce (2:18:09). Oprócz spotkania na Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze będzie wręczał medale na mecie Życiowej Dziesiątki w jego rodzinnej Muszynie oraz Koral Maratonu na krynickim deptaku.

Adam Korol – mistrz olimpijski (2008) i 4-krotny mistrz świata w wioślarskiej czwórce podwójnej. Pięciokrotny olimpijczyk. Po zakończeniu profesjonalnej kariery nie zerwał ze sportem. Biega - i czyni to z dużym powodzeniem. Przebiegł 5 maratonów, już w drugim starcie, w 2014 r. w Berlinie, ustanowił swój aktualny rekord życiowy na królewskim dystansie 2:49:10 godz! Wykładowca na gdańskiej AWFiS, poseł na Sejm, w r. 2015 był ministrem sportu i turystyki. 

Rafał Bielawa – Kaszub z Kościerzyny, od 5 lat mieszkający we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się grafiką komputerową, Ma 45 lat, biegać zaczął dopiero przed „czterdziestką” i po zaledwie 3 miesiącach treningu zadebiutował w Maratonie Warszawskim. Szybko jednak poczuł, że dla niego stworzone są dystanse 3-cyfrowe. Pojawiły się więc "setki", a potem trasy jeszcze dłuższe. A wraz z nimi – sukcesy. Wygrał Bieg 7 Szczytów 240 km, Bieg Rzeźnika w wersji Hardcore, był drugim Polakiem w największej w Europie imprezie biegowej Ultra-Trail du Mont-Blanc (170 km wokół najwyższej góry kontynentu). W 2015 r. wraz z Kamilem Klichem pobił biegowy rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego (520 km) pokonując go bez wsparcia w 150 godzin i 50 minut. Rok temu wrócił na GSB - i już z ekipą wspierającą, za to sam ustanowił nowy rekord: 108 godzin i 55 minut.

Katarzyna Melcer – pasjonatka gór i biegania, polski reprezentant biegaczy w ITRA (International Trail Running Assosiation), współzałożycielka Fundacji "Festiwal Biegów Górskich", organizatorka Trail Running Festival w Szczyrku. Zawodowo handlowiec, obecnie mieszkanka Krakowa. Na spotkaniu podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze w Krynicy opowie o pracy ITRA, jego głównych osiach działania, punktacji ITRA oraz tzw. Performance Index biegacza.

Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik – mistrzynie Europy w sztafetowym biegu 4x400 m. Tytuł wywalczyły kilkanaście dni temu na ME w Berlinie, ale już od 2 lat drużyna naszych pięknych biegaczek znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Iga od urodzenia mieszka w podbydgoskim Koronowie, Małgorzata – w Koszalinie. Wraz z Justyną Święty-Ersetic stanowią trzon sztafety trenera Aleksandra Matusińskiego. Oprócz ostatniego tytułu w Berlinie, mają w tym roku w dorobku srebro Halowych Mistrzostw Świata (to M. Hołub, bo I. Baumgart wtedy wyjątkowo nie startowała), zaś w roku ubiegłym wywalczyły złoty medal HME oraz brąz MŚ na stadionie w Londynie.

Bogdan Wenta – jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, charyzmatyczny trener, obecnie eurodeputowany. Jako zawodnik Wybrzeża Gdańsk - 5-krotny mistrz Polski i dwukrotny finalista Pucharu Europy. Wyjechał do Hiszpanii, gdzie w barwach Bidasoa Irun został 2 razy wybrany najlepszym obcokrajowcem ligi. Jako pierwszy polski sportowiec został zawodnikiem FC Barcelona, w klubowym muzeum na stadionie Camp Nou ma nawet swoją gablotę. Z Dumą Katalonii zdobył Puchar Króla i 2-krotnie Puchar Zdobywców Pucharów. Ostatnie lata kariery zawodniczej i pierwsze trenerskiej spędził w niemieckiej Bundeslidze, aż w końcu roku 2004 został trenerem reprezentacji Polski mężczyzn. Wtedy pokochała go cała Polska, za walkę, serce i ogromne emocje, która drużyna pod wodzą charyzmatycznego szkoleniowca prezentowała na parkiecie stając się czołowym zespołem świata. "Orły Wenty" zdobyły srebrny i brązowy medal mistrzostw świata (2007, 09), zajęły czwarte (najlepsze w historii) miejsce na ME (2010), a w 2008 r. awansowały (po blisko ćwierć wieku przerwy) do igrzysk olimpijskich zajmując w Pekinie 5 miejsce. Po rozstaniu z reprezentacją przez prawie 6 lat był trenerem Vive Targów Kielce, które dominowało w Polsce i zajęło 3 miejsce w europejskiej Lidze Mistrzów. Od 2014 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

Jak większość szczypiornistów – uznaje za sensowne bieganie jedynie za piłką, bo to „ona nakręca”. Uczestniczy jednak w imprezach biegowych, które łączą się z działaniem dobroczynnym (Piątka dla Bartka w Kielcach, charytatywny Runmageddon w Warszawie, biegi w Brukseli).

Partner Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze: 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce