Aż 31 medali dla Polaków na Mistrzostwach Europy IPC w Swansea!

Opublikowane w pon., 25/08/2014 - 09:14

Niemal niezauważone przez media w Polsce, w cieniu innych wydarzeń sportowych, w Swansea zakończyły się Lekkoatletyczne Mistrzostwa IPC. Polscy sportowcy niepełnosprawni, jak zawsze stanęli na wysokości zadania i zdobyli 31 medali. Wśród medalistów było czworo biegaczy.

Już pierwszego dnia zawodów Alicja Fiodorow zdobyła pierwsze złoto dla Polski na dystansie 400m, później powiększyła kolekcję swoich medali o srebrny krążek w biegu na 100m.

Na tym dystansie nie miał też sobie równych Michał Derus. Mistrz świata i rekordzista Europy, jest klasą samą dla siebie. Nie tylko zdobył w Swansea dwa złote medale (100 i 200m), ale dwa dni później wystartował w Warszawie podczas 5. Memoriału Kamili Skolimowskiej i pewnie wygrał swój wyścig na 100m.

Rekordy Usaina Bolta i Pawła Fajdka dla Kamili Skolimowskiej

Także Mateusz Michalski, mistrz paraolimpijski na dystansie 200m i wicemistrz paraolimpijski na 100m, w Swansea w obydwu konkurencjach został wicemistrzem Europy.

Ostatniego dnia zawodów brąz po dramatycznym i pełnym zwrotów akcji wyścigu na 5000m trafił do Tomasza Hamerlaka. Gwiazdą tej kategorii zawodników (T54) pod nieobecność Davida Weira został Marcel Hug, który Walię opuścił z trzema złotymi i jednym brązowym medalem.

Tomasz Hamerlak brązowym medalistą ME IPC w Swansea! Taktyk Hug

W polskiej ekipie najmocniej zabłysnął jednak nie biegacz, a skoczek wzwyż. Gdy Maciej Lepiato przed rokiem opuszczał arenę mistrzostwa świata był już rekordzistą swojej konkurencji. W Swansea wyzwanie rekordziście rzucił brytyjski skoczek Jonathan Broom-Edwards, który przeskakując 2,15, wysoko zawiesił poprzeczkę Polakowi. Maciej w tym sezonie nie przekraczał wyniku 2.10, a jednak nie tylko wygrał rywalizację z Brytyjczykiem, ale skokiem na wysokość 2.17 ustanowił nowy rekord świata.

– Byłem zaskoczony patrząc na skoki Jonathana. W zeszłym roku skakał 2.08, a teraz 2.15. Skoczyłem jednak o 2cm wyżej – powiedział organizatorom Maciej Lepiato.

W klasyfikacji generalnej Polska z dorobkiem 6 złotych, 15 srebrnych i 10 brązowych medali, zajęła 8. miejsce. Gratulujemy.