Hong Kong 100 - szybki początek UTWT. Polacy...

Opublikowane w sob., 14/01/2017 - 18:03

Mocnym akcentem rozpoczął się cykl Ultra-Trail World Tour. Jego pierwsza odsłona - Vibram Hong Kong 100 - podobnie jak przed rokiem, zakończyła się rekordem trasy. Tym razem kobiecym.

Nuria Picas na azjatyckiej, 100-kilometrowej trasie z 4500m przewyższeniem, startowała po raz pierwszy. Był to start na otwarcie sezonu i sprawdzenie formy po udanym 2016 r. Sprawdzian wypadł nadzwyczaj dobrze. Hiszpanka narzuciła mocne tempo i wygrała ustanawiając nowy rekord trasy - 11:18:57. Poprzedni rekordowy wynik w 2013 r. nabiegała Claire Price, osiągając czas 11:58:04.

Mocne tempo Picas, która w klasyfikacji generalnej zajęła 20. miejsce, utrzymała tylko Lunming Chen. Chinka pierwszy raz w życiu wystartowała na dystansie 100 km. W swoim debiucie uplasowała się na drugim miejscu i uzyskała drugi czas w historii imprezy 11:53:47. Jest także jedną z zaledwie trzech kobiet, które mogą się pochwalić czasem poniżej 12 godzin na trasie tej imprezy.

Podium uzupełniła Nowozelandka Marie McNaughton (12:26:19).

Drugi najszybszy czas w historii imprezy uzyskał także zwycięzca biegu Yun YanQiao, który do mety dotarł w czasie 9:35:11. W zeszłym roku François D’Haene pobiegł w czasie 9:32:26 i to on pozostaje rekordzistą trasy.

Dla Yun YanQiao było to już drugie zwycięstwo w imprezie. W Hongkongu wygrywał poprzednio w 2013 r. Wtedy był jednak wolniejszy (10:16:06).

Drugie miejsce zajął Włoch Daniel Jung, który w minionym sezonie ustanawiał rekordy na trasach aż czterech biegów, w tym dwóch ultramaratonów. Na mecie Hong Kong 100 uzyskał czas 10:01:35.

Trzecie miejsce należało do Sage’a Canadaya (10:03:50), który trasę biegu opisał jako wyjątkową z tysiącami schodów do pokonania, małpami, niezwykłymi widokami, technicznie wymagającymi skałami i pięknymi plażami.

O schodach wspominał także Krystian Ogły, który obawia się, że będą mu się one jeszcze długo śniły, a na razie może cieszyć się 96. miejscem z czasem 13:48:31. Wśród pań Paulina Wywłoka uplasowała się na 16. miejscu z czasem 14:38:10.