Kenijczyk Bett wygrywa marathon w Atenach ustanawiając nowy rekord biegu

Opublikowane w wt., 13/11/2012 - 15:09

Kenijczyk Raymon Kimutai Bett wygrał 30 jubileuszową odsłonę maratonu w Atenach i był najszybszy w dziejach tej imprezy z czasem 2h 11 min i 35 sekund. Poprawił tym samym rekord o 5 sekund, który zaledwie przez rok należał do reprezentanta Maroka Abdelkerima Boubkera. Kolejne miejsca zajęli również Kenijczycy Paul Kibet Kosgei (2:12:20), który wyprzedził Alexa Sumko Kiruia (2:12:26) już na stadionie Panathinaikon, tj. tuz przed metą. Bett triumfował w Atenach po raz drugi, pierwszy raz zwyciężył w 2010 r. i wtedy również pobił rekord wyścigu. Kenijczyk wyprzedził ostatniego z rywali na 4 km przed metą dobiegając do niej prawie minutę przed innymi.  „Wiedziałem, że mam szansę na wygraną. Doświadczenie sprzed dwóch lat bardzo mi pomogło i dodało pewności siebie. Na wzniesieniach trzymałem się z tyłu grupy, po to by wyprzedzić swoich rywali pod koniec biegu” – mówi Bett. „Warunki do biegania były bardzo dobre, ale wciąż mam poczucie, że mogę jeszcze poprawić ustanowiony rekord trasy, który ustanowił w 2004 r. Olimpijczyk Stefano Baldini z Włoch (2:10:55)” – dodaje. W pierwszej i dość mało spektakularnej części biegu, bo ukończonej z czasem 66.22, osiągnięcie takiego wyniku było nierealne. Wtedy jeszcze każdy mógł wygrać. Sytuacja się odwróciła, gdy zawodnicy dobiegli do wzniesień, a Brett planował pokonać drugą połowę maratonu o minutę szybciej niż pierwszą, co mu się ostatecznie udało.

W kategorii kobiet pierwsza do mety dobiegła Kenijka Chemtai Consalater Yadaa z czasem 2:40:00, a tuż za nią Ukrainka Svitlana Stanko (2:20:07) i kolejna Kenijka Viola Chelangat Kimetto (2:40:28).

Równolegle z maratonem odbyły się również biegi na 10k i 5k, w których triumfowali odpowiednio Cypryjczyk AmineKhadiri z czasem 31:50 oraz KonstantinosNakopoulos z Grecji z wynikiem 15:24.

Rozczarnowaniem okazał się występ Etiopczyków, jako że MesfinHailu stracił rytm już przed połową trasy, a później zrezygnował z ukończenia biegu, podobnie jak jego rodak TeferiWodajo.  42 kilometrowy maraton nawiązuje do legendarnego biegu posłańca Filipidesa, który został wysłany z pola bitwy pod Maratonem do Aten, by tam obwieścić zwycięstwo Ateńczyków nad Persami.

W Atenach pobiegli również zwycięzcy konkursu „Festiwal Biegowy dookoła Europy!” Pan Jacek Kruszec z Krakowa, Pani  Magdalena Piekarska z Warszawy oraz Pan Łukasz Flisiński z Sosnowca.