Ma 12 lat i już wygrywa biegi uliczne… open!


Opublikowane w pon., 22/07/2019 - 11:16

Czego dokonaliście w wieku 12-lat? W miniony weekend pewna nastoletnia Kanadyjka zajęła wysoką lokatę w ulicznym biegu na 10 km w Vancouver, osiągając wynik którego pozazdrościć może niejeden dorosły. Czy to początki wielkiej kariery? A może miłe złego początki?

Sidney Swierenga uczęszcza jeszcze do szkoły podstawowej ale marzy o karierze sportowej. Dystans 10 km w Vancouver pokonała w 36:52, co oznacza że kolejne kilometry pokonywała w średnim tempie 3:41 minuty. Dało jej to 28. miejsce w klasyfikacji generalnej.

To nie pierwszy tak dobry występ Kanadyjki. W czerwcu, także w Vancouver, rozgrywany był półmaraton i bieg na 5 km. Startując na krótszym dystansie, Sidney Swierenga wygrała klasyfikację generalną kobiet, z czasem 17:56, a w klasyfikacji open była czwarta – na 2035 uczestników! (pełne wyniki)

Oficjalne IAAF nie notuje rekordów świata nastolatków. Nieoficjalny najlepszy wynik 12-latki to 34:28 i od 1989 roku należy do Amerykanki Carrie Garritson. Młoda biegaczka startowała razem ze swoim licznym rodzeństwem w wieku 5-12 lat, wygrywając w różnych kategoriach praktycznie w każdy weekend. Rodzice, a zwłaszcza ojciec, byli za to bardzo krytykowani.

Carie Garritson to jedno z najgłośniejszych nazwisk w amerykańskich biegach lat 80. Dziewczynka pojawiała się często na okładkach pism. Do niej należą wciąż najlepsze wyniki wśród 9-latek (37:37) i 10-latek (36:03). Niestety z czasem traciła na szybkości, po latach wiadomo, że szczyt formy osiągnęła właśnie jako nastolatka

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce