Usain Bolt jak Roger Federer. Prestiżowa nagroda znów dla czempiona sprintu

Opublikowane w pt., 17/02/2017 - 08:42

Jamajczyk Usain Bolt został uhonorowany nagrodą Laureus dla "Sportowca Roku". Wyróżnienie to uznawane jest za sportowe Oskary. Nagrody wręczono we wtorek podczas gali w Monako.

Ceremonia w małym księstwie obchodzone była hucznie. W rolę gospodarza wieczoru wcielił się Brytyjski aktor Hugh Grant. Nie brakowało czerwonego dywanu i stąpających po nim gwiazd.

Już po raz czwarty za Sportowca Roku uznany został Usain Bolt. W 2016 roku Jamajczyk zapisał się w historii sportu broniąc podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro złotych medali w biegach na dystansie 100 i 200m oraz w sztafecie 4x100m. Wcześniej nagrodę Laureus za swoje dokonania otrzymywał w latach 2009, 2010 i 2013. Tym samym sprinter zrównał na w liście zwycięzców z tenisistą Rogerem Federerem.

Dodajmy, że do nagrody nominowani byli m.in. Brytyjczyk Mo Farach - mistrz olimpijski z Rio w biegach na 5 000 i 10 000m, kapitan reprezentacji Portugalii mistrzów Europy w piłce nożnej Cristiano Ronaldo, czy też gwiazda koszykówki LeBron James.

Najlepszą sportsmenką kapituła nagrody wybrała amerykańską gimnastyczkę Simone Biles - czterokrotną Mistrzynię Olimpijską z Rio. To pierwsza gimnastyczka w historii, która otrzymała nagrodę Laureus. Wśród nominowanych była m.in. Jamajska sprinterka Elaine Thompson -złota medalistka z Rio w biegach na 100 i 200m, Amerykanka Allyson Felix - srebro na 400m podczas brazylijskich igrzysk, a także wicemistrzyni olimpijska tenisie, mieszkająca pod Poznaniem Niemka Angelique Kerber.

Za „Powrót Roku” uznano starty pływaka Michael Phelps, który zdobył sześć medali olimpijskich w Rio, w tym pięć złotych. „Sportową Inspiracją” został start Drużyny Uchodźców na IO w Rio.

„Drużyną Roku” uznano baseballistów Chicago Cubs, którzy zdobyli mistrzostwo ligi MLB po 108 latach przerwy.

Nagrody Laureus przyznawane są od 2000 roku. Pierwszymi zwycięzcami byli golfista Tiger Woods i lekkoatletka Marion Jones. Po ujawnieniu, że zawodniczka stosowała doping odebrano jej nagrodę. Tak samo postąpiono ze zwycięzcą z 2003 roku kolarzem Lance Armstrongiem.

Pomysłodawcą nagród był ówczesny prezydent RPA Nelson Mandela. Kandydatów zgłaszają dziennikarze z całego świata. Laureatów wybiera panel złożony z blisko 50 byłych słynnych sportowców. W tym gronie są m.in. Franz Beckenbauer, Michael Johnson czy Mika Hakkinen. Przewodniczącym Laureus World Sports Academy jest legenda lekkiej atletyki i dwukrotny mistrz olimpijski Edwin Moses.