Czy zdrowy styl życia ma sens?

 

Czy zdrowy styl życia ma sens?


Opublikowane w pon., 14/07/2014 - 11:27

Czy zdrowy styl życia naprawdę ma znaczenie? Czy rezygnacja z palenia papierosów, ograniczenie alkoholu, dodanie do diety owoców oraz aktywność fizyczna mogę realnie wydłużyć życie i poprawić jego jakość? Takie pytania zadali sobie naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu.

WHO od lat alarmuje, że wzrasta zapadalność na choroby cywilizacyjne. Cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia i oddechowego są przyczyną przedwczesnych zgonów i pogorszenia się jakości życia. Recepta podawana przez Światową Organizację Zdrowia jest zawsze taka sama: zbilansowane posiłki, ruch i odstawienie szkodliwych nawyków.

Szwajcarscy uczeni postanowili sprawdzić, czy przestrzeganie tych zaleceń ma sens. W latach 1977- 1983 obserwowali zwyczaje 16 721 osób, a później monitorowali długość ich życia do 2008 r. Badani byli w wieku od 16 do 90 lat.

W rezultacie tych obserwacji okazało się, że każdy z czterech czynników ma istotny wpływ na zdrowie. Najwięcej szkód w organizmie wyrządza palenie papierosów. Palacze ryzykują przedwczesnym zgonem 57% bardziej niż niepalący.

Pozostałe czynniki podnoszą takie ryzyko o 15 % licząc każdy z osobna. Jeśli występują wszystkie razem, ryzyko rośnie 2,5-krotnie. Dla 75-latka oznacza to, że szanse na przeżycie następnych 10 lat wynoszą u niego tylko 35% jeśli nie stosuje się do zaleceń i aż 67%, jeżeli prowadzi zdrowy tryb życia. U kobiet w tym wieku jest to odpowiednio 47% i 74%.

Statystyczne dane mają istotne znaczenie. Wiele osób nie widzi bezpośrednich efektów swojego dbania o odżywianie i np. biegania. Bywa to argumentem za porzuceniem starań o swój stan zdrowia.

Tymczasem według kierownika badań efekty widoczne są dopiero w długim okresie czasu. Różnice w długości i jakości życia nie są jeszcze wyraźnie widoczne w grupie 45-55-latków, ale z całą mocą ujawniają się 20 lat później. Szansa przeżycia kolejnych 10 lat jest taka sama u zdrowego 75-latka, jak i u palącego 65-latka, który nadużywa alkoholu, nie dba o dietę i prowadzi siedzący tryb życia.

Warto więc dbać o zdrowie, nawet jeśli efekty nie przychodzą z dnia na dzień.

IB

źródło

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce