Dieta bezglutenowa i jej wpływ na bieganie

 

Dieta bezglutenowa i jej wpływ na bieganie


Opublikowane w pt., 27/09/2013 - 14:10

Dieta bezglutenowa nie ma nic wspólnego z dietą odchudzającą. Dla osób, które nie tolerują glutenu, jest koniecznością i jedynym lekarstwem. O związek diety bezglutenowej z bieganiem spytaliśmy Małgorzatę Źródlak – prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, która ma syna z celiakią i sama również jest na diecie bezglutenowej od kilku lat.

Czym jest dieta bezglutenowa i kto powinien ją stosować?

Dieta bezglutenowa jest jedynym, ale bardzo skutecznym sposobem leczenia schorzeń związanych z nietolerancją glutenu. Powinny ją stosować osoby chore na celiakię i te, które mają stwierdzoną alergię lub nadwrażliwość na gluten. Dieta polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu wszystkich produktów ze zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa – wyjątek stanowi specjalny certyfikowany owies bezglutenowy.

Jakie szczególnie dotkliwe konsekwencje dla biegaczy może mieć nieleczona nietolerancja glutenu?

Biegacze i wszystkie inne osoby, które powinny być na diecie bezglutenowej, a z różnych powodów nie są (np. nie wiedzą, że cierpią na celiakię), mogą cierpieć na przeróżne problemy zdrowotne. Część objawów może się wręcz nasilać u osób regularnie trenujących, np. anemia i schorzenia związane z niedoborem witamin i składników mineralnych, bóle kości i stawów, częstsze złamania związane ze słabym wchłanianiem wapnia, bóle głowy, utrata wagi, osłabienie, biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty i wiele innych utrudniających życie dolegliwości.

Z jakimi problemami w treningu i podczas zawodów musi sobie radzić biegacz bezglutenowiec?

Bezglutenowy biegacz, który już wie, że musi ściśle przestrzegać diety bezglutenowej, powinien zwracać szczególną uwagę na skład swoich posiłków przed treningiem i po jego zakończeniu. Muszą być one nie tylko pozbawione glutenu, ale i prawidłowo skomponowane, tak aby dostarczyły odpowiednich ilości białka, węglowodanów i składników mineralnych. Zawody są dla bezglutenowego biegacza o tyle kłopotliwe, że musi sam zadbać o to, co będzie jadł w trakcie i po biegu. Odpada tradycyjne pasta party przed maratonem, a także bułki czy ciastka na punktach odżywczych dłuższych biegów. Na mecie dobry będzie banan, ale już żurek z chlebem czy tradycyjna grochówka to potrawy zakazane w diecie bezglutenowca. Uważać trzeba również na wszelkie batony i przekąski węglowodanowe oraz odżywki – zawsze należy sprawdzić ich skład, czy nie zawierają składników glutenowych.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce