Kenijczycy górą w Singapurze

Opublikowane w wt., 04/12/2012 - 16:34

Maraton w Singapurze, który odbył się w minioną niedzielę 2 grudnia, został absolutnie zdominowany przez Kenijczyków, zarówno w biegu kobiet, jak i mężczyzn, w których zwyciężyli odpowiednio IreneJerotichKennedy, osiągając wynik 2:37:54i KiptooLilan z czasem 2:17:21.

Atmosferę na całej trasie podsycały występy artystów, liczne tłumy fanów, a kończących wyścig witał widok pięknie przyozdobionego, słynnego placu Padang.

U mężczyzn końcówka biegu była bardzo zacięta, do końca nie było wiadomo czy zwycięży Lilan czy też rekordzista tej trasy Luke Kibet, który ostatecznie ukończył bieg o 5 sekund wolniej niż Lilan.

Z kolei Kosgei swym występem zapisała się na kartach historii maratonu, będąc pierwsza kobietą, której udało się wygrać turniej 3 razy z rzędu.

Przed startem w Singapurze Lilan czuł, że ma szansę na wygraną, zwłaszcza że w tym roku trzykrotnie triumfował w maratonach. Jak sam mówił: „Mój czas może nie jest rewelacyjny, ale cieszę się, że udało mi się zwyciężyć. Na pewno wrócę tu za rok, by bronić tytułu”.

Kosgei zaś uważa, że: “w wyścigu startowało wiele utalentowanych i silnych zawodniczek. Jedna na druga wywierałyśmy ogromną presję, pozostałyśmy w grupie aż do 38 km. W Singapurze czuję się jak w domu, panują idealne warunki pogodowe i zdecydowanie chcę spróbować tu swoich sił w przyszłej edycji”.

„Ten maraton jest bardzo ważnym wydarzeniem w naszym kalendarzu sportowym. Zrokunarokcosulepszamyipoprawiamy. W jej organizację angażują się wszyscy: wolontariusze, całe rodziny, sportowcy. Stanowi ona bardziej przeżycie, niż tylko wyścig”. komentował Lawrence Wong, urzędujący Minister Kultury, Społeczeństwa i  Młodzieży Singapuru, który otwierał maraton.

Aż 53 000 uczestników o 5 rano rozpoczęło wyścig w różnych kategoriach – maratonie, półmaratonie i biegu na 10k. Wytyczono 3 różne trasy, na których biegacze mogli podziwiać wspaniałe zakątki Singapuru, w tym turystyczną ikonę, czyli Orchard Road, wytwórnię filmów Universal Studios, wyspę Sentosa i wspaniały ogród botaniczny.

Maraton w Singapurze to impreza klasy złotej, tj najwyższej wg rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)