Kto jest kim w polskim OCR - wyjaśniamy

 

Kto jest kim w polskim OCR - wyjaśniamy


Opublikowane w pon., 18/12/2017 - 08:54

Młoda dyscyplina sportu, jaką są biegi z przeszkodami, w ostatnich latach przeżywa rozkwit również u nas. Wpierw trafiali do niej ludzie wywodzący się z różnych sportów źródłowych. Towarzyszące jej początkom dyskusje o tym, czy biegacz będzie lepszy od crossfitowca itp., obecnie jednak straciły już praktycznie sens. Wykształciła się bowiem wyspecjalizowana grupa zawodników, trenujących specyficznie do OCR (tego międzynarodowego skrótu – obstacle course racing – używa się również u nas) i łączących przygotowanie biegowe z ogólnosprawnościowym oraz umiejętnościami szybkiego pokonywania konkretnych przeszkód.

Naturalne jest, że najlepsi z tej grupy chcą się ścigać również na arenie międzynarodowej. Prowadzi to do potrzeby utworzenia reprezentacji, a co za tym idzie pewnych zorganizowanych struktur. Prędzej czy później musiała więc nastąpić jakaś formalizacja. Niektórzy z zawodników mieli już wcześniej kontakty zagraniczne z własnych wyjazdów. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać drużyny specjalizujące się w OCR, w których znaleźli się zawodnicy z żyłką organizatorską. Przed działającymi w Polsce organizatorami największych biegów przeszkodowych, zarówno międzynarodowych jak i rodzimych, też otworzyło się pole do działania.

W tym artykule chcielibyśmy podjąć próbę, na ile się da obiektywnie i docierając do jak największej ilości źródeł, by przedstawić sytuację na polskim rynku biegów z przeszkodami. Sytuacja ta przez ostatni rok nieco się skomplikowała – na tyle, by wśród niezorientowanej większości wywołać pytania, o co w tym wszystkim chodzi. Uznaliśmy, że naszemu środowisku OCR należy się jej możliwie rzetelne wyjaśnienie.

Początki organizacyjne

Pierwsze rozmowy na temat utworzenia polskiego stowarzyszenia biegów przeszkodowych – pod nazwą OCRA Poland (Obstacle Course Racing Association) – odbyły się na początku 2016 roku. Miało ono od razu zaistnieć w strukturach międzynarodowych. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. W chwili obecnej działają w naszym kraju równolegle dwie organizacje: OCRA Poland i OCR Polska. Dla zachowania możliwie pełnego obiektywizmu oddamy głos zainteresowanym stronom, lub też oprzemy się bezpośrednio na materiałach od nich otrzymanych.

OCRA Poland vs. OCR Polska

Jak nam powiedział Jacek Kozicki, obecnie prezes OCR Polska, pomysł utworzenia stowarzyszenia krajowego narodził się w lutym 2016 roku. Po wstępnej wymianie korespondencji z działaczami Hiszpanii, Francji i Holandii dostał on pierwszą aprobatę dołączenia do struktur europejskich, czyli OCRA Alliance. W następstwie tych ustaleń na prowadzonym przez niego fanpage’u BiegiPrzeszkodowe w dniu 5 marca 2016 umieszczone zostało ogłoszenie następującej treści:

„Miło mi jest poinformować, że po intensywnych rozmowach dostaliśmy zaproszenie od organizatora Mistrzostw Europy OCR o dołączenie do stowarzyszeń reprezentujących własne kraje oraz utworzenie OCRA Poland.
Niniejszym procedura zostaje uruchamiana. W myśl zasady nieobecni głosu nie mają, zdecydowaliśmy się być tam gdzie podejmowane są decyzje dotyczące biegów przeszkodowych, móc kształtować reguły powstającej młodej dyscypliny oraz dążyć do popularyzacji i uzyskania statusu dyscypliny sportowej o ustalonych zasadach.
Ze sportowym pozdrowieniem.
Jacek Kozicki”

Oddajmy mu bezpośrednio głos, by nam opowiedział, jak do tego doszło:

„Często w takich historiach, powiązane lub niepowiązane, ale jednak zbiegi okoliczności i dzieła przypadku, doprowadzają do finału powstania czegoś. W tej historii jest inaczej, wszystko jest następstwem czegoś.

W moim przypadku historia biegania postępowała etapowo. Po kilka latach treningu, w 1995 wystartowałem pierwszy raz w 10-kilometrowym biegu ulicznym, a dwa lata później – równo 20 lat temu – w maratonie. W kolejnych latach doszły biegi po górach, dystanse ultra, biegi po schodach, biegi wojskowe i ekstremalne. Całości dopełniły ostatecznie biegi przeszkodowe – OCR, które uzupełniły wszystko to, czego brakowało mi w zwykłym bieganiu, a mianowicie rozwoju nie tylko dolnej, ale i górnej części ciała oraz poczucie, że wielozadaniowość przeszkód zmusza organizm do rozwoju w wielu kierunkach. Odniesiona na treningu kontuzja posadziła mnie jednak na dłuższy czas przed komputerem, gdzie kontynuacją pasji było powstanie fanpage’u BiegiPrzeszkodowe, obecnie śledzonego przez ponad 20000 miłośników OCR.”

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w lutym 2016 w następstwie rozmów Jacka Kozickiego z zaprzyjaźnionymi działaczami OCRA Alliance, na stronie BiegiPrzeszkodowe pojawiło się przytoczone powyżej ogłoszenie o uruchomieniu procedury powstawania OCRA Poland.

Oddajmy znów głos Jackowi Kozickiemu:

„Na ogłoszenie odpowiedziało kilka zainteresowanych osób. Obostrzenia proceduralne oraz planowana zmiana Ustawy o Stowarzyszeniach spowodowała odłożenie formalnej rejestracji Stowarzyszenia na późniejszy czas. Stowarzyszenie, a raczej moja osoba, nieformalnie zaczęła jednak działać i współpracować z europejską centralą w zakresie udziału w Mistrzostwach Europy, wysyłania filmów promocyjnych, biegów kwalifikacyjnych i spraw organizacyjnych.

Od przyjaciół stanowiących OCRA Alliance otrzymałem zaproszenie na pierwszą w Europie konferencję dotyczącą OCR, która miała miejsce 11 czerwca 2016 roku w Wijchen w Holandii. To również data pierwszego uczestnictwa osoby reprezentującej Polskę na arenie europejskiej w debatach kształtujących OCR. W konferencji wzięła udział większość krajów członkowskich, a na samym zebraniu zostały ustalone zasady głosowania, wybór gospodarza mistrzostw Europy oraz swoją prelekcję wygłosił Prezes Międzynarodowej Organizacji Biegów Przeszkodowych (IORF) – Ian Adamson, nakreślając dążenia środowiska OCR do wprowadzenia biegów przeszkodowych na Igrzyska Olimpijskie. Po konferencji miałem przyjemność wziął udział w biegu głównym Mistrzostw Europy oraz towarzyszyć naszym najlepszym przeszkodowcom w ich zmaganiach na trasie i mecie.”

Wspomniany wcześniej organizator Mistrzostw Europy to właśnie OCRA Alliance (pełna nazwa: Alliance of European OCR Associations) – zrzeszenie organizacji biegów przeszkodowych wywodzące się z krajów Beneluksu, a zrzeszające 12 organizacji obejmujących 14 krajów – później przekształcone ze zmianami w European Obstacle Sports Federation (EOSF), czyli federację, której jednym z założycieli jest Stowarzyszenie OCR Polska, o czym dalej.

Nieporozumienie

Jacek Kozicki opowiada:

„Temat sformalizowania stowarzyszenia w Polsce powrócił dla mnie we wrześniu 2016 roku, gdzie kilka osób zaprosiło mnie do udziału w realizowanym niezależnie pomyśle utworzenia równoległego stowarzyszenia. Okazało się, że osoby te, prawdopodobnie nie sprawdzając jak wygląda sytuacja polskiego OCR w Europie, niezależnie ode mnie próbowały zawiązać stowarzyszenie o tej samej nazwie.

Zasadniczo, ucieszyła mnie deklaracja rozwoju dyscypliny OCR w Polsce, więc z chęcią przystąpiłem do projektu, udzielając całej swojej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia. Przedstawiłem również swoje pomysły na rozwój biegów przeszkodowych w Polsce. Po uzgodnieniu podstawowych kwestii funkcjonowania ruszyliśmy ochoczo do pracy na rzecz przyszłego stowarzyszenia, nakreśliliśmy harmonogram zadaniowo-czasowy i nasze prace mocno ruszyły do przodu.

W dniu planowanego zebrania założycielskiego stała się jednak rzecz kuriozalna. Otóż – delikatnie mówiąc – na skutek różnicy zdań oraz braku opanowania trudnych do artykulacji przez internet emocji, wybuchła trudna do odwrócenia wymiana „uprzejmości” pomiędzy przyszłymi założycielami, czego efektem był rozłam w niepowstałym jeszcze stowarzyszeniu. Na skutek takiego obrotu sprawy część zdeterminowanych osób wzięło udział w zebraniu, gdzie został uzgodniony alternatywny sposób rozwiązania sytuacji – powołanie nowego stowarzyszenia o obowiązującej dzisiaj nazwie OCR Polska.

W dniu 1 grudnia 2016 na portalu społecznościowym pojawiło się oświadczenie, podpisane przeze mnie oraz dziesięcioro pozostałych założycieli OCR Polska, świadczące o utworzeniu Stowarzyszenia.”

A co na to druga strona?

Jak się dowiedzieliśmy od Rafała Bejtki – obecnie prezesa OCRA Poland – był on pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia OCRA Poland, mającego na celu zrzeszenie organizatorów biegów w Polsce oraz sportowców i grupy treningowe dla współpracy i rozwoju dyscypliny biegów z przeszkodami (OCR). Oddajmy mu głos:

„Biegi z przeszkodami traktuję jako pasję. Wielokrotnie, startując w różnych zawodach, zwróciłem uwagę na podziały pomiędzy poszczególnymi drużynami sportowymi, dlatego też zależało mi na zjednoczeniu środowiska. Będąc reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, w tym wielokrotnie jako sponsor poszczególnych zawodników, zależało mi na stworzeniu silnej reprezentacji potrafiącej rywalizować z najlepszymi na świecie. Wszystkie te cele chciałem zrealizować na gruncie stowarzyszenia. Niestety zaraz po rozpoczęciu działalności, powierzając funkcje zarządu poszczególnym członkom stowarzyszenia okazało się, że mają oni odmienne cele, niż zakładaliśmy na początku. Wkrótce potem nastąpił rozłam, którego skutkiem jest aktualny stan rzeczy, tj. istnienie dwóch stowarzyszeń: OCRA Poland oraz OCR Polska.”

Mistrzostwa Europy a sprawa polska

OCRA Alliance prowadzi politykę współpracy z nie więcej niż jednym podmiotem z danego kraju. Jak podają oni na swojej stronie internetowej, „We support the founding of national governing bodies for all countries but we believe it is NOT in the best interest of the obstacle sport and its development if multiple governing bodies will be founded in one country. For this we will only accept one governing body per country as a member to the Alliance.” Z tego powodu, jak również ze względu na wcześniejsze kontakty z Jackiem Kozickim, uznało ono OCR Polska za partnera do dalszej współpracy.

Z tego co wiemy, całkowicie niezależnie od opisanej sytuacji na naszym podwórku, pod koniec 2016 roku w strukturach europejskich również nastąpił rozłam. Z nowo powstałą organizacją OCR EC Foundation, mającą swoją bazę w Niemczech, nawiązało współpracę OCRA Poland.

Zarówno OCRA Alliance, jak i OCR EC Foundation zorganizowały w 2017 roku niezależnie od siebie mistrzostwa Europy w biegach przeszkodowych. Jak można było przeczytać na stronie tej drugiej organizacji:

„In 2017 a total of 2 OCR Championships on continental level will take place: The OCR European Championship in The Netherlands (by the European OCR Alliance) and The Independent OCR EC 2017 in Frankfurt, Germany (by our OCR EC Foundation). Although we have chosen a different approach regarding the second European Championship OCR, we will not interfere with one another. It’s up to the OCR athletes to decide which European Championship they want to join. We are very pleased that many OCR athletes intend to take part in both European Championships.”

Tak więc zawody OCR EC odbyły się 4 czerwca w Wächtersbach niedaleko Frankfurtu nad Menem w Niemczech, natomiast mistrzostwa pod patronatem OCRA Alliance (Independent OCR European Championships) zostały rozegrane w holenderskim Flevonice w dniach 30 czerwca – 2 lipca.

Zawodnicy z Polski chcący wziąć udział w jednych albo drugich ME mieli oddzielne zasady kwalifikacji, które częściowo się pokrywały, przy czym udział w jednych i drugich wzajemnie się nie wykluczały. Kwalifikacja na mistrzostwa OCR EC była możliwa na podstawie utworzonej przez OCRA Poland klasyfikacji OCR League Poland, w której wchodziły biegi z cyklu Spartan Race oraz Runmageddon. Za klasyfikację w rankingu OCR League Poland nie są pobierane od zawodników opłaty (składki członkowskie są tylko za udział w OCRA Poland), a jej celem jest przede wszystkim rozwój dyscypliny sportowej OCR i rywalizacji wśród zawodników oraz dążenie do stworzenia reprezentacji Polski będącej konkurencyjną na arenie międzynarodowej. 13 maja w Krakowie odbył się finał OCR League Poland, zorganizowany przez OCRA Poland. Organizacja ta ma również swoje partnerskie biegi oraz drużyny sportowe.

Należy podkreślić, że każdy z biegów może równocześnie należeć do różnych lig, eliminacji, systemów kwalifikacyjnych itp.

OCRA Poland

Od Agaty Dudek z OCRA Poland dostaliśmy informacje o nowych zawodnikach, którzy dołączyli do reprezentacji organizacji. Oddajmy jej głos:

„Reprezentujący stowarzyszenie mają na swoim koncie liczne sukcesy w świecie OCR i nie tylko, pomimo, że tak naprawdę nie każdy z nich z biegami z przeszkodami był związany od samego początku. Cała trójka wystartuje w Mistrzostwach Świata w Kanadzie.

Pierwszym oficjalnym reprezentantem OCRA Poland został Wojciech Sobierajski. Dziesięciokrotny zwycięzca Runmageddon Games. Zanim zaczął aktywnie startować w biegach z przeszkodami, był kilkukrotnym laureatem w zawodach crossfitowych, między innymi Łódź Garage Games w kategorii Elite czy No Limit Duel League. Jego osobowość wykształcił boks, z którym by związany jeszcze na długo przed wyścigami OCR. Wojtek stoczył ponad 100 walk i bez wątpienia wyniósł z nich cenne lekcje pokory i samodyscypliny, które owocują teraz licznymi sukcesami w świecie biegów z przeszkodami.

Wojtek jest najstarszy z czterech „Braci Sobierajskich”. 20 letni Marian również nie próżnuje – podczas tegorocznych Mistrzostw Europy w Holandii zdobył brązowy medal w kategorii wiekowej 18-24, a 15 letni Bolek stanął na najwyższym podium w kategorii 13-17. Najmłodszy Krzysiek ma dopiero 12 lat, a już na dobre zaraził się od braci zamiłowaniem do sportu i OCR.

Ostatnio w szeregach OCRA Poland pojawiła się również pierwsza przedstawicielka płci pięknej –Małgorzata Szaruga, o której z pewnością słyszeliście już nie raz. Wielokrotnie widzieliście ją też na podium Runmageddonu . Gosia może pochwalić się niemałymi sukcesami, zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Zdobyła brązowy medal w tegorocznej edycji OCR Series, czy będące bez wątpienia największą dumą każdego biegacza OCR, trzecie miejsce wywalczone w biegu sztafetowym na OCR World Championships w Kanadzie! Siła jest kobietą!

Piotr Łobodziński jest lekkoatletą z wieloletnim stażem – Mistrzem Europy (2014) i zdobywcą Pucharu Świata w biegu po schodach oraz dwukrotnym mistrzem Polski tej dyscypliny. Przed dołączeniem do Teamu OCRA Poland nie do końca interesowały go biegi z przeszkodami, pomimo, że jest lekkoatletą z imponującymi sukcesami. Ale kiedy już Piotr ruszył do boju to mocno i konkretnie. Wziął do tej pory udział w dwóch biegach, które zresztą wygrał – Hero RUN oraz Barbarian Race w serii elite na 13 km. Strach pomyśleć, co będzie za kilka miesięcy...”

OCR Polska

Wracając do OCR Polska, od Jacka Kozickiego otrzymaliśmy również następujące informacje:

„8 kwietnia we włoskiej Olbii doszło do niebagatelnego zdarzenia w historii europejskich biegów przeszkodowych. Przedstawiciele 8 państw (w tym z ramienia Polski Jacek Kozicki oraz Adam Bartosiewicz) podpisali Konstytucję biegów przeszkodowych OCR tworząc podwaliny Europejskiej Federacji Sportów Przeszkodowych (European Obstacle Sports Federation). EOSF jednocześnie jest pierwszym kontynentalnym członkiem IOSF, czyli światowej Międzynarodowej Federacji Sportów Przeszkodowych. W skład ścisłego 6-osobowego zarządu EOSF wszedł również delegat z Polski – Adam Bartosiewicz (OCR Polska).

Obecnie, patrząc jedynie przed siebie, OCR Polska prężnie się rozwija. Klasyfikuje ponad 40 tysięcy uczestników biegów przeszkodowych, zrzesza blisko 1000 użytkowników będących członkami 28 partnerskich grup treningowych.

Nawiązaliśmy współpracę z partnerami strategicznymi, mediami, ambasadorami. Publikujemy kwalifikacje do Mistrzostw Europy oraz Świata uzyskane na polskich biegach eliminacyjnych.

Obecnie biegami eliminacyjnymi do ME organizowanych przez EOSF są zawody z cyklu Runmageddon oraz Barbarian Race, natomiast przy spełnieniu określonych warunków, droga do uzyskania statusu biegu kwalifikacyjnego przez innych organizatorów jest otwarta. Kwalifikacja na ME przez OCR Polska prowadzona jest jednak nie tylko na podstawie biegów eliminacyjnych, ale także na podstawie rankingu zawodników we wszystkich biegach przeszkodowych.

Oddzielną kwestią są biegi partnerskie OCR Polska. Dołącza do nich coraz więcej polskich organizatorów. By wstąpić do tego grona, nie trzeba spełniać, aż tak wymagających kryteriów, jak w celu zostania biegiem eliminacyjnym do ME. Zwiększa się także liczba drużyn sportowych specjalizujących się w biegach przeszkodowych, które zostają treningowymi grupami partnerskimi OCR Polska.

Należy zaznaczyć, że większość Polaków (około 100 osób) wystąpiło jako wspólna reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Holandii w 2017 roku, nie tylko posiadając specjalnie na tę okazję wykonane jednolite stroje reprezentacyjne, ale również spędzając ze sobą czas i pomagając sobie w trakcie zawodów.

Przed OCR Polska jest mnóstwo pracy. Z sukcesem odbyło się pierwsze szkolenie instruktorskie na poziomie podstawowym kondensujące wiedzę z zakresu treningu OCR. Uczestniczymy w dyskusji o sędziowaniu na przeszkodach. Na poziomie europejskim tworzymy przewodnik standardowych przeszkód i zasady sposobu ich pokonywania. Czasu jednak na wszystko jest mało i wiele pomysłów musimy odkładać na późniejsze terminy.

Celem na rok 2018 jest zorganizowanie pierwszych mistrzostw Polski w biegach przeszkodowych OCR. (Pierwszych oficjalnych – jak dotąd nieoficjalne MP rozegrano dwukrotnie w listopadzie 2016 i 2017 na Finale Ligi Runmageddonu – red.) Z tej okazji chciałbym zaapelować do wszystkich miłośników biegów przeszkodowych, którzy chcą pomóc w pracach Stowarzyszenia o kontakt. Chętnie przyjmiemy deklaracje współpracy. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy organizacją non-profit. Nasza praca jest w całości poświęcona dla idei.”

(krótko przed opublikowaniem tego artykułu plany te zaczęły się krystalizować, o czym wspomnimy na końcu – red.)

OCR TopLiga

Zupełnie oddzielna i niezależna inicjatywa, niezwiązana z eliminacjami do jednych czy drugich mistrzostw Europy – OCR TopLiga – pojawiła się na przełomie 2016 i 2017 roku. Powołali ją do życia dwaj członkowie drużyny BigYellowFoot Adventure Team, sami będący aktywnymi zawodnikami OCR. Dołączyło do niej wielu organizatorów biegów przeszkodowych, w tym najwięksi gracze na naszym rynku.

Jak nam wówczas powiedzieli pomysłodawcy TopLigi, jej celem było stworzenie rankingu dla wszystkich ambitnych zawodników oraz bywalców biegów przeszkodowych, nie tylko tych walczących o podium. Chodziło również, a może przede wszystkim, o dostarczenie emocji i rozrywki dla uczestników.

Na chwilę obecną jednak OCR TopLiga wydaje się być w zawieszeniu i nie wiadomo, czy będzie kontynuowana.

Runmageddon i Mistrzostwa Polski

Tak więc mamy dwa podmioty organizujące mistrzostwa kontynentu, dwie organizacje zawiadujące krajowymi kwalifikacjami do nich, a w pewnym momencie pojwiła się także niezależna od nich liga. A co z mistrzostwami Polski? Jesienią ubiegłego roku, kiedy wymienione organizacje jeszcze nie miały oficjalnego bytu, przeprowadzenia MP podjął się organizator Runmageddonu.

Na początku listopada 2016, podczas Finału Ligi Runmageddonu będącego jednocześnie pierwszymi nieoficjalnymi mistrzostwami Polski, jego prezes Jarosław Bieniecki powiedział nam:

“W Polsce nie ma oficjalnego związku biegów przeszkodowych. W obliczu nieistnienia takiej instytucji, jako organizatorzy największej serii tego rodzaju biegów (ponad 60% uczestników w Polsce) chyba możemy powiedzieć, że mamy pełne prawo do organizacji takich mistrzostw. Wszyscy najlepsi krajowi zawodnicy startują w Runmagedddonie, przyjechali tu specjalnie na te zawody... Ta trójka na podium to z pewnością będą najlepsi biegacze OCR w kraju.”

Od tamtego czasu, jak wiemy, wiele się zmieniło. – Dalej widzę Finał RMG jako miejsce mistrzostw Polski, bo tam się spotykają najlepsi uczestnicy i teraz znów na pewno tam będą – powiedział nam Jaro Bieniecki jeszcze przed drugimi MP zorganizowanymi przez Runmageddon w listopadzie 2017 i przed wydarzeniami, które miały nastąpić kilka tygodni później.

W sprawie podziału między OCRA Poland i OCR Polska, prezes RMG nie ma zamiaru promować jednych ani drugich, ponieważ nie czuje się tutaj arbitrem. Jak przyznał, nie angażuje się w sporne kwestie, ma przyzwoite relacje z każdą ze stron, zna wszystkich ze swoich zawodów i za wszystkich trzyma kciuki. Ze względu na poziom wzajemnej niechęci obu organizacji OCR raczej nie widzi szansy na zasypanie podziału. Sam nie staje po żadnej stronie i popiera wszystkie działania służące rozwojowi biegów przeszkodowych w Polsce.

Jak wspomnieliśmy, zawody z cyklu Runmageddon już wcześniej były imprezami eliminacyjnymi na mistrzostwa kontynentu. Teraz dalej można się z nich kwalifikować na obydwa ME.

 A co na to Spartan Race?

Największym międzynarodowym graczem na polskim rynku OCR jest Spartan Race. Wywodząca się z USA federacja organizuje zawody w 30 krajach oraz własne Mistrzostwa Świata i Europy, niezależnie od opisywanych wcześniej podmiotów. – Nie jesteśmy powiązani z żadnym stowarzyszeniem biegów OCR w Polsce – powiedział nam przedstawiciel zarządu Spartan Race Poland – ponieważ nasza marka działa inaczej i w żadnym kraju nie jesteśmy w związku z żadną miejscową federacją. Skupiamy się na swoich imprezach, lecz przy tym nie decydujemy, kto się kwalifikuje z naszych biegów na mistrzostwa innych lokalnych organizacji. Tak więc zawodnicy mogą zdobywać kwalifikacje na jedne i drugie ME również na zawodach Spartan Race.

Liga OCR

Do znaczącego wydarzenia na naszym przeszkodowym podwórku doszło na początku grudnia 2017. Powstała nowa Liga OCR, o czym kilka dni temu informowaliśmy na naszym portalu. Powołało ją do życia 10 drużyn biegaczy przeszkodowych: Algraf Race Team, BeFit24Team, Bravehearts Legionowo, Dirty Sparrows, Gorący Potok, Husaria Race Team, Koniuchy OCR, Power Training, Socios Silesia oraz xRunners.

– Liga to oddolna inicjatywa drużyn zainteresowanych rywalizacją sportową, a nie tylko przeżyciem fajnej przygody w błocie. I taki jest jej główny cel - rywalizacja w fali Elite – objaśnia Magdalena Jaskółka, jedna z założycielek grupy Power Training. – Naprawdę nie było łatwo się dogadać, ale się udało, bo każdy miał ten sam cel – profesjonalizację OCR w Polsce.

W harmonogramie Ligi OCR w sezonie 2018 (od lutego do sierpnia) znajdzie się w sumie 8 biegów: Runmageddon (4), Barbarian Race (3) i Biegun (1). Finałowy dziewiąty bieg rozegrany zostanie w ramach organizowanych przez OCR Polska niezależnych Mistrzostw Polski. W Lidze będą mogli także startować zawodnicy niezrzeszeni oraz reprezentujący drużyny niewymienione w powyższym zestawieniu.

Więcej o nowo powstałej Lidze OCR i ogólnie o sytuacji na polskiej scenie biegów z przeszkodami wkrótce na naszym portalu.

KW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce