Nowa lista substancji zakazanych WADA


Opublikowane w pon., 02/10/2017 - 12:52

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała listę substancji zakazanych, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018.

W uzgodnionym w ubiegłym tygodniu dokumencie wprowadzono kilka zmian. Jednak przede wszystkim wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, na nowej liście pojawiło się więcej przykładów substancji już wcześniej zakazanych, a figurujących pod zbiorczymi nazwami np. w substancjach typu SARM (modulatory receptora androgenowego) zostały wymienione: ligandrol i testolon – obydwa stosowane w odżywkach kulturystycznych.

Wśród stymulantów znalazła się nazwa dymetylobytyaminy, która jest obecna w preparatach wspomagających odchudzanie. To jednak zmiany kosmetyczne. Te ważniejsze to:

Zmiana czy raczej uściślenie stężenia salbutamolu. Teraz dawkowanie jego dawkowanie nie może przekraczać 800 mikrogramów na 12 godzin. Salbutamol to substancja obecna w lekach stosowanych przy astmie (także wysiłkowej) i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Z listy zniknął obecny tam od 2010r. glicerol. Jego zastosowanie jako dodatkowe źródło energii dla sportowców okazało się mieć znikomy wpływ na organizm.

Na liście nie ma również kannabidiolu, ale uwaga, chodzi o substancję produkowaną syntetycznie. Kannabidiol pochodzenia roślinnego może zawierać THC (tetrahydrokannabinol), a ta substancja psychoaktywna nadal jest zakazana.

Z listy został również usunięty alkohol. Nie trzeba już będzie sprawdzać jego obecności nawet u sportowców uprawiających dyscypliny motorowe i motorowodne.

Pod obserwacją ponownie znalazł się hydrokodon, zawarty m.in. w środkach przeciwbólowych i przeciwkaszlowych. Jego silne działanie zostało osławione przez serialowego doktora House’a, nadużywającego leku Vicodin.

Do listy substancji monitorowanych dodano także benzimidazol o właściwościach poprawiania procesu regeneracji. Ma też wpływ na poprawę zdolności poznawczych. Jego skuteczności na polach walki m.in. w Afganistanie swego czasu dowodzili żołnierze byłego ZSRR. Stosowali go również kosmonauci i lekkoatleci podczas olimpiady w Moskwie.

Pełna lista: TUTAJ

Zaktualizowana lista środków zakazanych obejmuje także imprezy biegowe, takie jak m.in. Festiwal Biegowy w Krynicy. W 2018 r. ponownie zaprosimy do uzdrowiska kontrolerów Polskiej Agencji Antydopingowej. 

IB


Polecamy również:


Podziel się: