Przez Bragę do Berlina? Rozpędzony Adam Nowicki

Opublikowane w pon., 09/04/2018 - 11:02

W miniony weekend, w portugalskiej Bradze Adam Nowicki poprawił rekord życiowy w biegu na 10 000 m, uzyskując czas 29:12.85. Wygrał Hiszpan Antonio Abadia z rezultatem 28:17.24 - to najlepszy wynik na europejskich listach w tym sezonie.

Polak wystartował podczas Mistrzostw Iberyjskich, nazywanych Trofeo Iberico. W imprezie rywalizują głównie sportowcy z Portugalii i Hiszpanii, ale i nie tylko. W tym roku oprócz Adama Nowickiego, na starcie nie pojawili się zawodnicy z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Holandii.

Biegacz MKL Szczecin brał udział w najmocniejszej pierwszej serii i zajął w niej wysokie 10. miejsce. Przy okazji poprawił swój rekord życiowy o ok. 6 sekund! Jak napisał na na jednym z portali społecznościowych, do Bragi wybrał się mając apetyt na złamanie 29 minut. „Był to zdecydowanie najszybszy bieg w moim życiu na tym dystansie”.

Poprzedni najlepszy wynik w karierze, Nowicki ustanowił w 2017 roku. Wtedy rezultat 29:18.32 dał mu srebrny medal Mistrzostw Polski. W tym roku w Łomży Nowicki powinien być jednym z kandydatów do złota. W dorobku ma już wszystkie inne krążki możliwe do zdobycia na tym dystansie. Przypomnijmy, że wskaźnik PZLA na Mistrzostwa Europy w Berlinie wynosi 28:50:00 a graniczny termin na spełnienie wymagaļ to 30 czerwca.

Ostatnim zawodnikiem, który reprezentował Polskę w zmaganiach na 10 000m podczas Mistrzostw Europy był Marcin Chabowski. Osiem lat temu w Barcelonie biegacz z Wejherowa zajął wysoką 10. pozycje. Polak wyprzedził m.in. Norwega Sondre Nordstad Moena – obecnego rekordzistę Europy w maratonie. Złoto zdobył wówczas Brytyjczyk Mo Farah.

Wracając do Trofeo Iberico, aż pięciu zawodników złamało 29 minut. Wygrał wspomniany na wstępie Antonio Abadia, który finiszował przed swoim rodakiem Fernarndo Carro - 28:28.68. Trzeci był Niemiec Amanal Petros - 28:29:78. Wśród pań zwyciężyła mistrzyni Europy w półmaratonie z Amsterdamu – Portugalka Sara Moreira z czasem 32:10:50.

Pełne wyniki: TUTAJ