Zmarł twórca slow joggingu. Odwiedzał chętnie Polskę


Opublikowane w śr., 25/04/2018 - 08:59

Nie żyje prof. Hiroaki Tanaka. Tę smutną wiadomość podało wczoraj Japońskie Stowarzyszenie Slow Joggingu.

Twórca tego ruchu kilka razy odwiedzał Polskę.

Był zwolennikiem teorii, że w bieganiu nie chodzi o życiówki. Proponował, by robić to w wolnym tempie i mieć czas na radość z tej czynności. Truchtanie zapewnia spadek wagi i unikanie kontuzji. Proponował je starszym osobom, by mogły zachować aktywność na dłużej.

Mimo, że truchtanie nie kojarzy się ze sportem wyczynowym, jest też sposobem na poprawę życiówek. Profesor Tanaka swoją życiówkę zrobił w wieku 50 lat - 2:38:50. Szybko znalazł naśladowców na całym świecie. Jako wykładowca na Uniwersytecie Fukuoka, do różnych form aktywności przekonywał także studentów. Zaledwie miesiąc temu, 24 marca odbył się jego ostatni wykład. Po wykładzie miało miejsce przyjęcie emerytalne.

Urodzony w 1947 r. Hiroaki Tanaka poważnie chorował. Pierwsze bóle pojawiły się przed rokiem. W styczniu okazało się, że cierpi na raka trzustki. Jego stan pogorszył się nagle. Do ostatniej chwili planował szkolenia dla instruktorów i seminaria. Zmarł 23 kwietnia. Miał 71 lat.

Kondolencje płyną z całego świata. Zawsze uśmiechnięty profesor był inspiracją dla wielu osób, także w Polsce. Dzięki niemu, bieganie odkryły dla siebie osoby, które nie miały w planach wygrywania maratonów. Chciały cieszyć się życiem i aktywnością fizyczną.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: