Taki to był rok z #PLogging Team. BiegaliśMY dla Czystej Polski

 

Taki to był rok z #PLogging Team. BiegaliśMY dla Czystej Polski


Opublikowane w wt., 21/12/2021 - 22:21

BiegaliśMY, sprzataliśMY, a za nami rok z #PLogging Team

Podziel się z nami opinią. Wypełnij 30-sekundową ankietę

Gdy zaczynaliśmy ten projekt, słyszeliśmy czasem, że plogging niezbyt długo zagości w Polsce, przeminie jak większość nowinek. A jednak nie! Sprzątanie podczas biegania znalazło mnóstwo zwolenników. Chyba dlatego, że jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na stan otaczającego nas środowiska. Widać choćby jak szybko odchodzimy od jednorazowych, plastikowych opakowań, w największym stopniu zaśmiecających nasz dom, naszą ulicę, dzielnicę, nasze miasto, gminę, kraj i naszą Ziemię.

Jednak jeszcze dużo przed nami, bo według raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), zanieczyszczenie oceanów i innych zbiorników wodnych  tworzywami sztucznymi nadal gwałtownie rośnie i do 2030 r. może się podwoić…

My robimy swoje. Ale dobre rzeczy nie dzieją się same. Zawdzięczamy je tym wszystkim, wspaniałym ludziom, którzy chcą się angażować w pozytywne działania. Wielkie podziękowania należą się zwłaszcza ambasadorom programu PLogging Team. Każdy z nich zorganizował w terenie co najmniej pięć akcji ploggingowych.

Również dzięki ich  zaangażowaniu z końcem roku już dostrzegamy, jak szybko przyjmuje się idea ploggingu, bo w każdym mieście coś się dzieje. Sprzyja temu też istnienie tak fajnych miejsc w sieci jak platforma Planet Heroes. Jak działa? Kliknijcie w link, przeczytajcie.

Akcje sprzątania po sobie i po innych to również niemal norma podczas wydarzeń biegowych, czasem to wręcz ich podstawowy cel, jak w przypadku Trashmageddonu. Takich wydarzeń partnerskich było w tym roku aż 20. Ile śmieci zebrali biegacze? Tony!

Tylko podczas 12. Festiwalu Biegowego, jaki we wrześniu po raz pierwszy odbył się w Piwnicznej-Zdroju, w akcji PLogging Team uczestniczyło co najmniej stu ploggersów. Na czterech szlakach, na dystansach Biegu 7 Dolin 100 km, Biegu 7 Dolin 61 km, Biegu 7 Dolin - Biegu VisegRun 36 km with Interreg PL-SK i Biegu Górskiego 23 km zebraliśmy 75 wielkich worków śmieci.

BiegaliśMY, sprzataliśMY, za nami rok z #PLogging Team

Jednym z biegów, podczas którego również promujemy ideę ploggingu jest tradycyjny, charytatywny Bieg Mikołajów w Piwnicznej. Trwa online, a każda wpłata biegacza to kolejna cegiełka na budowę ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Kosarzyskach! Dziękujemy za każde wsparcie i zapraszamy do wspólnej zabawy! Zapisy dostępne są tutaj.

Panującej teraz niskiej temperatury na pewno nie przestraszyła się też ambasadorka programu PLogging Team, Milena Yasinskya. - Razem z rodziną przeprowadziliśmy akcję ploggingu, udało nam się zebrać worek śmieci - pisze pani Milena. - Dzięki akcji ploggingu pokazałam synowi, jak można w prosty sposób zrobić coś pożytecznego dla środowiska. A przy tym dobrze się bawić, a co więcej - spędzić czas wspólnie.

Tego właśnie Wam życzymy – dobrej, wspólnej zabawy. A na święta Bożego Narodzenia i na nowy rok – wszystkiego, czego w taki szczególny czas można sobie wymarzyć. Do zobaczenia na ścieżkach, trasach i szlakach w 2022 roku! (Wasz PLogging Team)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce