Damskie podium Bostonu znów w jednym biegu!

Opublikowane w pt., 11/05/2018 - 10:41

Trzy najlepsze zawodniczki 122. Maraton Bostońskiego, czyli Desiree Linden, Sarah Sellers i Krista DuChene, znów staną razem na starcie. Biegaczki wezmą udział w kobiecym biegu NYRR New York Mini 10K.

Zawody rozgrywane są od 1972 roku w popularnym Central Parku i uznawane są za pierwszy na świecie bieg uliczny tylko dla pań. W pierwszej edycji wzięło udział 78 uczestniczek. Rok temu finiszowało już ponad 8 400 biegaczek.

W historii zawodów wygrywały tam takie lekkoatletki jak Norweżka Grete Waitz - mistrzyni świata w maratonie z 1983 roku i 9-krotna triumfatorka Maratonu Nowojorskiego, rekordzistka świata w na królewskim dystansie Brytyjka Paula Radcliffe. W Wielkim Jabłku na dychę biegała też rekordzistka USA Deena Kastor.

W zeszłym roku trasę najszybciej pokonała Kenijka Mary Keitany - rekordzistka świata w maratonie bez udziału mężczyzn, uzyskując czas 31:20.

Tym razem o jak najwyższe miejsca walczyć będą bohaterki tegorocznego Bostonu. Desireee Linden legitymuje się rekordem życiowym 33:02. Stawała na podium Maratonu Bostońskiego już w 2011 roku i rok wcześniej Maratonu Chicagowskiego. Podczas igrzysk w Rio de Janeiro zajęła siódme miejsce w biegu maratońskim.

– Wciąż jestem bardzo zadowolona z wygranej w Bostonie. Czuje, że mogę spożytkować tę energię do kolejnego startu, który jest bliski mojemu sercu. To będzie już mój piąty udział w NYRR New York Mini 10K. Uwielbiam tę trasę, atmosferę i znacząca historię – stwierdziła Desireee Linden.

Drugie i trzecie miejsca w Bostonie Sary Sellers i Kriste DuChene uznano za sensację. Historia pierwszej z nich, zabieganej pielęgniarki, obiegła nie tylko USA, ale cały świat. Dodajmy, że dla Sellers był to dopiero drugi start w maratonie. Jej rekord życiowy na 10 km wynosi 35:33.

Natomiast 41-letnia Kanadyjka Kriste DuChene legitymuje się życiówką 32:41 z 2014 roku. Jest jedną z czołowych biegaczek w swoim kraju. Jej rekord życiowy w maratonie to 2:28:32 z 2013 r. i jest tylko o 32 sek. gorszy od rekordu Kanady. Biegaczka startowała podczas igrzysk olimpijskich w Rio, gdzie zajęła 35 lokatę. W samym Bostonie wygrała też rywalizację w kat. masters (grupa 40-44).

Pielęgniarka, nauczycielka, dietetyczka… Amatorki w czołówce Boston Marathon!

NYRR New York Mini 10K odbędzie się 9 czerwca. Nagroda za pierwsze miejcie wynosi 10 000 dolarów, za drugą 5 000, a za trzecią 1250 dolarów. Najlepsza zawodniczka z USA otrzyma premię w wysokości 5 000 dolarów.