Plogging – eko-bieganie podbija świat. Spróbujcie!


Opublikowane w pt., 09/03/2018 - 10:46

Zaczęło się w Szwecji, szybko rozprzestrzeniło się na cały świat. Plogging – bieganie i sprzątanie zarazem podbija kolejne kraje.

Idea jest prosta. Biegając po mieście czy terenach zielonych zabieramy z sobą plastikowy worek i zbieramy śmieci zalegające na i wokół naszej trasy. Worek utylizujemy w napotkanym śmietniku. Ekologicznie i praktycznie, bo jak wyjaśniają inicjatorzy akcji, schylanie się po śmieci czy transportowanie coraz cięższego worka robią dobrze mięśniom i stawom.

Plogga to kombinacja szwedzkich słów „podnieś” i „bieg”. Plogging to angielski czasownik od szwedzkiego rzeczownika.

W 2016 r. akcję zapoczątkował niejaki Erik Ahlström. Odzew był tak szeroki, że wkrótce organizowano pierwsze eko-wybiegania i „pojedynki na śmieci”, choć w założeniach akcja nie miała nic z rywalizacji. Cóż, z ludzką naturą trudno… rywalizować!

9. Festiwal Biegowy: Na Święto Kobiet Panie zapisują się ze zniżką 30 proc!

Plogging zdobył media społecznościowe, a „konkurencję” uprawia się dziś niemal na całym świecie – w Madrycie, Francji, Berlinie, Meksyku, Kolumbii, Moskwie czy Nowym Jorku.

Niektórym nie przeszkadza nawet brak worków na śmieci:

 

©© No bag no problem. Hiking this 6 miles to put it in a bin. #plogging #ploggers #plogga

Post udostępniony przez Plastic Pollution Solution © (@plastic_pollutionsolution)

Uczestnicy ploggingu podkreślają ogromną satysfakcję płynącą z tej formy aktywności. - Czysta okolica to o wiele ciekawsza nagroda niż medal. Spróbujcie! - zachęcają na instagramie skandynawscy ploggersi.

To co, spróbujecie?

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce