Bohaterowie z Londynu wystartują w Warszawie


Już tylko kilka dni dzieli nas od LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej. 15 sierpnia na PGE Narodowym rywalizować będą gwiazdy lekkoatletyki, w tym liczne grono medalistów trwających mistrzostw globu w Londynie. Kibice królowej sportu podziwiać będą pojedynki na najwyższym światowym poziomie, m.in. Renaud Lavillenie z Piotrem Liskiem w skoku o tyczce, Piotra Małachowskiego z Robertem Hartingiem w rzucie dyskiem, Kamili Lićwinko z Marią Lasickene w skoku wzwyż czy Anity Włodarczyk z … resztą świata w rzucie młotem – koronnej konkurencji Memoriału. Dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki wstęp na mityng jest bezpłatny. Początek zawodów o 16:30.

W tegorocznej edycji mityngu poświęconego pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej zobaczymy także rywalizację najlepszych młociarzy, z polskimi asami Pawłem Fajdkiem i Wojciechem Nowickim w rolach głównych. W pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk zmierzą się m.in. z mistrzem olimpijskim z Rio, Amerykaninem Ryanem Crouserem oraz utytułowanym Niemcem Davidem Storlem.

Mimo, że PGE Narodowy nie jest obiektem lekkoatletycznym i nie ma pełnowymiarowej bieżni, organizatorzy zadbali o to, żeby kibice mogli zobaczyć „w akcji” rywalizację polskich lekkoatletek specjalizujących się w biegach średniodystansowych. Iga Baumgart, Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui i Martyna Dąbrowska sprawdzą, która z nich jest najszybsza na 100 m.

LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej już po raz czwarty odbywa się na PGE Narodowym i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów, a także uznaniem startujących tu lekkoatletów. Przed rokiem na stołecznym stadionie zmagania najlepszych sportowców, ukoronowane rekordem świata w rzucie młotem Anity Włodarczyk, oglądało ponad 1,5 mln widzów na antenach TVP oraz blisko 30 000 osób na trybunach. Kilka dni temu Polka została w Londynie mistrzynią świata. Dla rekordzistki globu start w LOTTO Warszawskim Memoriale Kamili Skolimowskiej jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. Rok temu właśnie tutaj ustanowiła rekord świata 82.98 m. W poniedziałek w Londynie Polka zmagała się z lekką kontuzją, ale mimo to rzucając 77.90 m po raz czwarty w karierze zdobyła złoty medal MŚ.

– Mam zerwane więzadło w palcu. Po pierwszym treningu będę mogła powiedzieć coś więcej, ale na pewno, podobnie jak w Londynie, na Memoriale będę rzucała ze znieczuleniem. Czy 15 sierpnia na PGE Narodowym padnie rekord świata trudno powiedzieć, na pewno dam z siebie wszystko, żeby tak się stało. Start w LOTTO Warszawskim Memoriale Kamili Skolimowskiej będzie moim ostatnim występem w tym roku i bardzo się cieszę, że stanie się to właśnie tu. W ten sposób podziękuję wspaniałej memoriałowej publiczności, bo bez jej wsparcia nie udałoby mi się pobić rok temu rekordu świata. Jest pewna magia w tym, że na zawodach poświęconych pamięci Kamili osiągam swoje najlepsze rezultaty – przyznała podczas konferencji prasowej Anita Włodarczyk.

– Po prostu nie wypada mi nie wystartować w Memoriale Kamili, a występ przed własną publicznością na takim obiekcie jak PGE Narodowy to dla każdego sportowca wielkie przeżycie. Czuję się mocny i mam nadzieję, że rzucę we wtorek w granicach 66-67 metrów. Razem z Hartingiem i Kanterem jesteśmy już „starą gwardią” wśród dyskoboli, ale na pewno na Memoriale zrobimy wielkie show i wszyscy będziemy zadowoleni – powiedział Piotr Małachowski.

Zaproszenie wybitnych lekkoatletów oraz organizacja imprezy w takim miejscu jak PGE Narodowy nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu partnerów, w tym Totalizatora Sportowego, który jest właścicielem marki LOTTO.

- LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej to nie są tradycyjne zawody lekkoatletyczne, to swoisty fenomen, a marka LOTTO jest dumna, że może być jego częścią. Misją Totalizatora Sportowego jest wspieranie polskiego sportu we wszystkich jego aspektach. Memoriał na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce, a my chcemy być wszędzie tam, gdzie tworzy się historia polskiego sportu. Dzięki naszym graczom tylko w zeszłym roku Totalizator Sportowy przekazał na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej prawie 770 mln złotych, a w ciągu kilkunastu lat to kwota 10,6 mld złotych. Zapraszamy także 15 sierpnia do naszej sportowej strefy LOTTO, która będzie dostępna dla wszystkich w godz. 13:00 – 16:30 przy bramie nr 2 – powiedziała Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego.

Również 15 sierpnia, obok rywalizacji profesjonalnych sportowców, odbędzie się szereg imprez towarzyszących. Na błoniach PGE Narodowego od rana rywalizować będą najmłodsi lekkoatleci w Małym Memoriale Kamili Skolimowskiej, a od godz. 13:00 rozegrany zostanie Integracyjny Piknik Lekkoatletyczny. Każdy będzie mógł sprawdzić się w rzutach dyskiem, młotem i biegach. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, a miłośnicy zdrowego trybu życia będą mieli szansę porozmawiać z dietetykiem.

Od 2016 roku wstęp na Memoriał będzie bezpłatny dzięki współpracy Fundacji Kamili Skolimowskiej z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

- Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracuje z Fundacją Kamili Skolimowskiej od 2011 roku. Będziemy nadal wspierać wszystkie wydarzenia, które aktywizują polskie społeczeństwo i zachęcają do uprawiania sportu. Decyzją Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki wstęp na tegoroczny Memoriał po raz kolejny będzie bezpłatny – powiedział Marcin Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Od lat LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej jest imprezą integracyjną. Działanie to ma na celu wsparcie niepełnosprawnych sportowców, danie im możliwości startu przed wielotysięczną publicznością oraz przybliżenie Polakom sportu paraolimpijskiego, który dostarcza nam wielu medali. Integracyjny charakter imprezy, dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zapewnią gwiazdy sportu paraolimpijskiego. Integracja sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych to także ukłon w stronę pamięci o Kamili Skolimowskiej, której bardzo zależało na odpowiednim honorowaniu niepełnosprawnych sportowców. Przypomnijmy, że rok temu na PGE Narodowym kibice życzyli powodzenia ekipie wylatującej na Igrzyska Paraolimpijskie do Rio, a Memoriał ma na koncie także paraolimpijski rekord świata w rzucie dyskiem.

- LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej to największa impreza integrująca sportowców niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Od 5 lat PFRON współpracuje z Memoriałem, co doskonale wpisuje się w naszą misję, którą jest wspieranie przedsięwzięć pomagających w rehabilitacji niepełnosprawnych. W tym roku przeznaczymy na to 21 mln złotych. W mojej opinii wszyscy niepełnosprawni uczestnicy Memoriału są wygrani już przed startem, bo sam udział w takich zawodach jest doskonałą formą rehabilitacji – powiedział Tomasz Maruszewski, Zastępca Prezesa Zarządu PFRON ds. Finansowych.

Od początku Memoriał odbywa się Warszawie, a miasto stołeczne wspiera imprezę poświęconą urodzonej w stolicy Kamili Skolimowskiej od pierwszej edycji w 2009 roku.

- Mamy Memoriał głęboko w sercach, ze względu na pamięć Kamili, ale też doskonałą współpracę z jej tatą. Warszawa co roku ma zaszczyt gościć najbardziej utytułowanych sportowców i największych mistrzów lekkiej atletyki. Przez trzy lata Memoriał otrzymywał tytuł najlepszej sportowej imprezy w Warszawie, a konkurencja w stolicy jest przecież ogromna – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Memoriał Kamili Skolimowskiej to nie tylko wspaniałe widowisko. To również doskonała okazja, aby przybliżyć młodym warszawskim sportowcom sylwetkę zawodniczki, która może stać się dla nich wzorem. Zapraszamy na to wspaniałe święto sportu, zapraszamy do kibicowania i wspierania zawodników – dodała Renata Kaznowska.

Gdy w 2014 roku LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej pierwszy raz zagościł na PGE Narodowym jego największą gwiazdą był Usain Bolt. Choć jego wynik wówczas nieco przyćmiła fenomenalna seria w rzucie młotem dwukrotnego mistrza świata Pawła Fajdka, to i tak właśnie warszawski obiekt stał się jedynym stadionem w naszym kraju, na którym wystąpił kończący w tym sezonie karierę legendarny Jamajczyk. Od tamtego czasu na PGE Narodowym padały lekkoatletyczne rekordy Polski, Europy i świata.

- Jesteśmy domem dla piłkarskiej reprezentacji Polski, a dzięki LOTTO Warszawskiemu Memoriałowi Kamili Skolimowskiej śmiało mogę powiedzieć, że także dla polskiej lekkoatletyki. Doskonale pamiętam niesamowity moment, gdy w zeszłym roku Anita Włodarczyk rzuciła 82.98 m i pobiła rekord świata, a cały PGE Narodowy oszalał. Liczę na to, że tegoroczny Memoriał będzie rekordowy także pod względem frekwencji na trybunach – powiedziała Monika Borzdyńska, Dyrektor ds. Komunikacji i Promocji PL2012+.

Memoriał Kamili Skolimowskiej to organizowany w Warszawie cykliczny mityng lekkoatletyczny, który jest poświęcony zmarłej w 2009 roku złotej medalistce olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem. Od 2014 roku impreza gości na PGE Narodowym, a ubiegłoroczna edycja została nominowana do tytułu Impreza Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej. Partnerami wydarzenia są m.in: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki. Honorowy Patronat nad zawodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

mat. pras.


 

Polecamy również:


Podziel się: