Vaporfly 4% dla wybranych. Albo do gabloty


Opublikowane w pt., 22/12/2017 - 11:50

Koncern Nike podpisał właśnie czteroletnią umowę z lekkoatletycznym związkiem Chińskiego Tajpei (Tajwan). Amerykanie dostarczą tamtejszym sportowcom stroje treningowe i startowe, w tym m.in... jedną parę słynnych butów Zoom Vaporfly 4%. Komu przypadną?

Chociaż przed premierą Vaporfly 4% na forach internetowych zadawano pytanie kto kupi buty za blisko tysiąc złotych, to odpowiedź przyszła sama. Dziś w sklepie internetowym marki produkt jest już niedostępny. Rozszedł się jak świeże bułeczki.

Chociaż sam projekt Breaking2 nie przyniósł oczekiwanego wyniku sportowego - Eliudowi Kipchoge zabrało tylko 26 sekund do złamania 2 godzin w maratonie - to na pewno odniósł sukces marketingowy, kto wie czy nie ważniejszy niż sam wynik sportowy. Dziś każda para Vaporfly 4% jest na wagę złota.

Zainteresowanie modelem wzrasta wraz z osiąganymi wynikami. We tym modelu biega obecnie większość czołowych maratończyków, w tym zwycięzcy zmagań w Berlinie - Kenijczyk Eliud Kipchoge, Bostonie - Geoffrey Kirui oraz Edna Kiplagat, Chicago - Galen Rupp i Tirunesh Dibaba, Nowym Jorku - Shalane Flanagan i Geoffrey Kamworor. We wszystkich tegorocznych biegach serii Abott World Marathon Majors aż 19 z 36 miejsc na podium przypadło zawodnikom stosującym to obuwie.

W Polsce w modelu Vaporfly 4% startuje Henryk Szost.

Aktualny rekord świata w maratonie - Denis Kimetto, 2:02:57 - ustanowiony został w Adidas Adios Boost 2.0. W obuwiu niemieckiej firmy rekord globu kobiet - w rywalizacji bez udziału mężczyzn - pobiła w tym roku Mary Keitany. Pojedynek znanych marek trwa.

Nowa umowa Nike wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Przekazane buty będą zapewne pamiątką i symbolem współpracy, ale bardzo przydały by się tamtejszym sportowcom (otrzymają też m.in. jedną parę kolców Nike Zoom Superfly Elite). Lokalne media podają, że obecnie 25 zawodników ma szansę na występy na arenie międzynarodowej, w tym spinner Yang Chun-han - tegoroczny złoty medalista Uniwersjady na 100 m. Rekord Chińskiego Tajpej w maratonie należy do Hsu Gi-Shenga i wynosi 2:14:35 z 1995 roku. Wśród pań najlepszy wynik na tym dystansie to 2:39:53 ustanowiony przez Hsu Yu-Fang w 2004 roku.

W tym roku reprezentantów Tajwanu zobaczymy m.in. w Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham, Mistrzostwach Azji i Igrzyskach Azjatyckich. Poprzednim sponsorem federacji było Mizuno.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce