Dla wyższej frekwencji w biegach, dla zdrowia i bezpieczeństwa biegaczek. AIMS dla kobiet


Opublikowane w czw., 14/03/2019 - 10:19

W piątek 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, tuż przed największym kobiecym maratonem świata w Nagoi, działalność zainaugurowała Komisja ds. Kobiet przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Maratonów i Biegów Długodystansowych AIMS.

Wedle założeń, Komisja będzie podejmować działania na rzecz aktywizacji kobiet w bieganiu oraz zwiększania udziału kobiet w biegach ulicznych na całym świecie. W centrum zainteresowania Komisji będzie też bezpieczeństwo biegających pań oraz sfera społeczna aktywności biegowej kobiet.

AIMS chce, by Komisja była oficjalnym przedstawicielem i reprezentantem interesów biegaczek w kontaktach z organizatorami biegów czy instytucjami z obszaru kultury fizycznej i sportu. Szczególnie, że - jak wyjaśniają działacze AIMS - w wielu częściach świata wciąż istnieją mniej lub bardziej formalne, a także nieformalne bariery dla biegaczek chcących uczestniczyć w rywalizacji sportowej, które wpływają na frekwencję kobiet w oficjalnych imprezach.

Działaniom Komisji Kobiet AIMS ma towarzyszyć idea zrównoważonego rozwoju, zgodnie z agendą ONZ dotyczącą równouprawnienia i wzmacniania roli kobiet oraz dziewcząt w społeczeństwie. Celem jest powstanie „największego biegowego ruchu kobiet na świecie”.

Na czele Komisji stanęła Martha Morales, wiceprezydent AIMS.

Tymczasem IAAF poinformowała, że niebawem wybierze nowego wiceprezydenta Stowarzyszenia. Po raz pierwszy zostanie nim kobieta. Do statutu IAAF wpisano akapit o parytecie płci w wyborach na kluczowe stanowiska organizacji.

Źródło: AIMS


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce