Ezekiel Kemboi i Vivian Cheruiyot doczekali się pomników!


Opublikowane w śr., 20/02/2019 - 09:22

W piątek na ulicach Eldoret stanąć mają dwa pomniki upamiętniające monumentalne postacie kenijskiego biegania: Ezekiela Kemboia oraz Vivian Cheruiyot. Ceremonia ma odbyć się dzień przed mistrzostwami kraju w biegach przełajowych.

Ezekiel Kemboi nazywany był królem lub też arcymistrzem biegów na 3000 m z przeszkodami. Dwa razy zostawał mistrzem olimpijskim: w Atenach w 2004 i Londynie w 2012 roku. Siedem razy wieszał na szyi medal mistrzostw świata, z czego aż czterokrotnie medal z najcenniejszego kruszcu. Jego dorobek mógł być jeszcze większy, ale stracił brąz wywalczony w Rio. Ekipa z Francji złożyła wówczas protest na Kenijczyka za to, że przekroczył linię.

Oficjalnie 37-latek karierę na bieżni zakończył w 2017 roku, ale jeszcze rok temu startował na kilku zawodach w Kenii i Włoszech. Od dłuższego czasu wspomina też o swoim maratońskim debiucie. W grudniu miał wystartować na Hawajach, ale finalnie nie pojawił się na starcie.

Równie imponującym dorobkiem pochwalić może się też Vivian Cheruiyot - czterokrotna medalistka olimpijska. Ze złota mogła cieszyć się jednak tylko w Rio, w biegu na 5000 m. Do tego w sportowym CV ma pięć medali mistrzostw świata na 5000 i 10 000 m. Większość z nich to medale najcenniejsze, bo srebrny krążek z zawodów tej rangi imprezy przywiozła tylko raz w 2007 roku z Osaki. Trzykrotnie zwyciężała też klasyfikację Diamentowej Ligi.

Jej wynik na bieżni na 10 000 m z Rio wynoszący 29:32.53 jest trzecim rezultatem w historii rywalizacji kobiet.

Rok temu Cheruiyot wygrała Maraton Londyński, ustanawiając rekord życiowy 2:18:31. Jesienią była druga w Nowym Jorku, z rezultatem 2:26:02.

Zarówno Kemboi jak i Cheruiyot otrzymają posągi za życia, choć obydwoje jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa w bieganiu. Zresztą same ich osiągnięcia to „pomnik trwalszy niż ze spiżu”, jak pisał poeta, i inspiracja dla kolejnych pokoleń Kenijczyków.

Dodajmy, że po raz pierwszy w historii wspomniane mistrzostwa Kenii w biegach przełajowych odbędą się poza Nairobi. Po imprezie zostanie wyłoniona drużyna na mistrzostwa świata, które odbędą się 30 marca w duńskim Aarchus.

RZ

źródło: Daily Nation


Polecamy również:


Podziel się: