Minimaraton "Biegiem od Cukrzycy"

 

Minimaraton "Biegiem od Cukrzycy"


Informacje:

Sezon: 2013-2014

Data: 
06-09-2014 (sob.)

Miejsce: 
Krynica-Zdrój

Dystans: 
4219,5 m

Opis wydarzenia:

BIEGI PZU FESTIWALU BIEGOWEGO W KRYNICY-ZDRÓJ

 

Godzina: 18:00

Start: ul. Nowotarskiego na wysokości wejścia głównego do Starego Domu Zdrojowego w kierunku Muszyny. Po wybiegnięciu z Deptaka zawodnicy skręcą w lewo w kierunku stacji kolejowej, gdzie nastąpi nawrót w kierunku Deptaka. Do pokonania będą dwie pętle.

Meta: ul. Nowotarskiego na wysokości wejścia głównego do Starego Domu Zdrojowego, deptak w Krynicy Zdrój; limit 30 min

 

Otyłość, niezdrowa dieta czy brak ruchu to najczęstsze przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Niestety dotykają one coraz młodszych osób, a nawet dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują, że otyłość dotyczy już nawet ponad 10 procent populacji dzieci do 16. roku życia. Co trzecie dziecko i nastolatek w Polsce ma nadwagę. 

W większości to efekt otyłości, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych, które w naszym kraju zaczęły się upowszechniać wśród dzieci w ostatnich dwudziestu latach. Skutki tego to nadciśnienie i cukrzyca typu 2, nazywanej do niedawna cukrzycą dorosłych, bo dotąd zwykle ujawniała się po 35. roku życia.

Ponieważ aktywność fizyczna pełni istotną rolę w terapii cukrzycy, stanowiąc obok zbilansowanej diety uzupełnienie farmakoterapii, osoby dotknięte tą chorobą a także wszystkich chętnych, chcemy zaprosić do udziału w Minimaratonie „Biegiem od cukrzycy”. Dlaczego właśnie taki dystans?

– Minimaraton to bieg na dystansie 4219,5 m. A już 4 km, czyli ok. 10 tys. kroków dziennie, może w ciągu 2-3 lat zmniejszyć ryzyko zachorowania cukrzycę typu 2 o jedną trzecią – wskazuje Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które jest inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji PZU Festiwalu Biegowego. 

Patronat honorowy nad biegiem objęły Polskie Stowarzyszenie DiabetykówPolska Federacja Edukacji w Diabetologii oraz portal:

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce