10 powodów, by jeść olej lniany i jak to zrobić
Opublikowane w wt., 07/01/2014 - 09:30
Ten mało popularny olej jest prawdziwym cudem kulinarnym o dużej zawartości kwasów Omega-3 i Omega-6. Używają go sportowcy i ludzie z problemami zdrowotnymi, chociaż nie wszystkie jego właściwości, zostały udowodnione naukowo.
Olej lniany jest znany w polskiej kuchni od dawna, ale na świecie bywa traktowany jak skuteczny lek na wiele dolegliwości i jego dawkowanie podlega ocenie lekarzy. Hilary Swank rozsławiła ten olej, uważając, że to właśnie on pomógł jej w przygotowaniach do fizycznie wymagającej roli w filmie „ Za wszelką cenę”. Warto się zainteresować tym produktem.
1. Jest dobrym źródłem witaminy E. Jedna łyżeczka oleju pokrywa 12% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
2. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego sportowcy chętnie go używają.
3. Siemię lniane zawiera fitoestrogeny. Uważa się, że powinno być ono składnikiem diety regulującej problemy z cyklem miesięcznym i menopauzą.
4. Pomaga zachować zdrową skórę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Olej lniany jest składnikiem kosmetyków i leków na łuszczycę.
5. Zawierają ALA- kwas alfa linolenowy. Trwają intensywne badania nad potwierdzeniem właściwości tego związku, ale uważa się, że ma dobroczynny wpływ na funkcje mózgu. Spowalnia negatywne procesy prowadzące do Alzheimera.
6. Usprawnia układ krwionośny i obniża poziom cholesterolu.
7. Zwiększa zapasy energii i wytrzymałość sportowców.
8. Reguluje problemy układu trawiennego, a przede wszystkim perystaltykę jelit.
9. Pozwala zredukować tzw. EIB - skurcze oskrzeli wywołane wysiłkiem fizycznym. Takie zjawisko występuje częściej u osób chorych na astmę, ale zdarza się także zdrowym biegaczom.
10. Bywa polecany jako składnik diety antynowotworowej.
Jak kupić?
To wcale nie jest taka prosta sprawa. Olej lniany nie jest trwały, dlatego musi być pakowany w szklane, ciemne opakowania. Powinien stać w chłodnym pomieszczeniu. Trzeba zwrócić uwagę na datę produkcji. Nawet szczelnie zamknięty i prawidłowo przechowywany traci swoje właściwości po 2-3 miesiącach. Po otwarciu trzyma się go w lodówce. Zużyć trzeba w ciągu miesiąca. To, czego nie uda się zjeść, można stosować zewnętrznie.
Jak jeść?
W sieci znajdziecie mnóstwo porad na temat tego, jak go dawkować i ile łyżek dziennie spożywać. Przede wszystkim każdy olej to tłuszcz, więc nie należy przesadzać, ale jednocześnie jest produktem spożywczym. Nie wymaga jakichś szczególnych środków ostrożności. Akurat tego oleju się nie podgrzewa, więc nie można na nim smażyć. W kuchni używa się go do śledzi, sałatek, kaszy gryczanej i ziemniaków. Ma specyficzny, lekko gorzkawy, cierpki smak.
IB