Jarzyńska szósta w Spokane

Opublikowane w śr., 08/05/2013 - 10:01

Jarzyńska szóstaKarolina Jarzyńska zajęła szóste miejsce, a Dorota Gruca wygrała klasyfikację masters w najbardziej cenionym na świecie biegu na dystansie 12 km ?Lilac Bloomsday Run? rozegranym w niedzielę w Spokane w stanie Waszyngton. Lilac Bloomsday Run to największy na świecie bieg rozgrywany na nietypowym dystansie - 12 km. Chęć udziału w wyścigu wyraziło w tym roku 51 tysięcy osób. Ostatecznie bieg ukończyła imponująca liczba 46688 biegaczy, co jednak nie jest rekordem frekwencji. Ten został ustanowiony w 1996 roku, kiedy to linię mety przekroczyło ponad 56 tysięcy biegaczy.

Imponująca jest nie tylko łączna liczba uczestników, rekordowo przedstawia się bowiem także statystyka dotycząca udziału kobiet wśród wszystkich startujących. Otóż podczas tegorocznej edycji metę minęło aż 27959 zawodniczek, co stanowi blisko 60% finiszujących. W Polsce udział kobiet w ogólnej frekwencji kształtuje się średnio  na poziomie 10%, chlubnym wyjątkiem jest Festiwal Biegowy w Krynicy Zdrój gdzie kobiety stanowią około 30% wszystkich uczestników.

Bieg w Spokane zakończył sie triumfem Etiopek, Buzunesh Deby (39:54) przed Makidą Abdelą (40:15). Karolinę Jarzyńską wyprzedziły jeszcze Kenijki Ogla Kimaiyo i Millicent Kuria oraz Amerykanka Kellyn Johnson. Czas Polki ? 41:01. Dorota Gruca zajęła 14 miejsce z wynikiem 42:50, będąc najszybszą wśród zawodniczek powyżej 40. roku życia.
Bieg mężczyzn wygrał Etiopczyk Belete Assefa (34:21).

Karolina Jarzyńska zajęła 8 lokatę w ?Lilac Bloomsday Run? w 2010 r.
Natomiast Dorota Gruca wystąpiła w Spokane już po raz ósmy, w 2012 r. również wygrała kategorię masters. Jej rekord życiowy na tej trasie z 2005 r. ustępuje tylko o sekundę czasowi tegorocznej zwyciężczyni (39:54), była wówczas trzecia, w 2008 r. - czwarta.

Rekordy trasy, Micah Kogo (KEN) 33:51 i Lineth Chepkurui (KEN) 38:10, są nieoficjalnymi rekordami świata na dystansie12 km.