Międzynarodowe Centrum Maratonu w Hopkinton - mieszkańcy zdeterminowani


Opublikowane w wt., 25/06/2019 - 11:03

Już od 123 lat z Hopkinton rusza Maraton Bostoński, czyli najstarszy na świecie bieg na dystansie 42,195 km. Mieszkańcy miejscowości chcą, aby powstało tu Międzynarodowe Centrum Maratonu, poświęcone nie tylko lokalnej imprezie.

Według idei, Międzynarodowe Centrum Maratonu ma być połączeniem instytucji sportowej i kulturalnej. Będzie swoistą odpowiedzią na Koszykarską Galerię Sław działającą w Springfield. Budowę muzeum mają wesprzeć m.in organizatorzy Maratonu Bostońskiego.

Jednym z proponowanych miejsc dla powstania muzeum jest 15-akrowa działka znajdująca się przy trasie Maratonu Bostońskiego, położona między 9 a 16. kilometrem. Teren ten został przekazany miastu przez lokalnego dewelopera, a miasto go ma dzierżawić muzeum za jednego dolara rocznej opłaty.

Budynek ma obejmować przestrzeń wystawienniczą, galerię sław, obiekty konferencyjne i edukacyjne. W kolejnej fazie rozwoju działalności muzeum będzie możliwe także zakwaterowanie biegaczy.

Przewidywany koszt budowy Muzeum to 20-30 mln dolarów. Nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się budowa. Mieszkańcy chcą, by stało się to jak najszybciej.

To nie będzie pierwsze takie miejsce na świecie. Muzeum Maratonu działa już w greckim Maratonie, czyli miejscu narodzin tej konkurencji. Prezentowane są tam dwie wystawy – historia Maratonu Olimpijskiego od 1896 do 2000 roku oraz biegi na świecie.

Z kolei w Parku Olimpijskim w Berlinie działa AIMS Marathon Museum of Running. Znajdziemy tam m.in. strój Etiopczyka Haile Gebrselassie z biegu po rekord świata w maratonie z 2007 roku (2:04:26) oraz pamiątki dotyczące rozwoju maratonu na całym świecie.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce