W czerwcu uczcij pamięć pomordowanych w Palmirach. Tylko 500 pakietów startowych

 

W czerwcu uczcij pamięć pomordowanych w Palmirach. Tylko 500 pakietów startowych


Opublikowane w wt., 01/04/2014 - 16:02

21 czerwca 1940 roku w Palmirach w egzekucji przeprowadzonej przez Niemców zginął Janusz Kusociński – Mistrz Olimpijski w biegu na 10 000m. Dokładnie 74 lat po tym wydarzeniu odbędzie się Bieg Pamięci w Lesie Palmirskim. Dziś ruszyły zapisy do imprezy.

Bieg ma uczcić pamięć o utytułowanym lekkoatlecie, zdobywcy złotego medalu w Los Angeles w 1932 roku, ale też obrońcy Warszawy w stopniu kaprala (II Batalion 360 pułku piechoty) w II wojnie światowej. Uczestnicy zawodów oraz organizatorzy wspomną także o blisko 1720 osobach, które w latach 1939-1943 zostały zamordowane przez okupantów.

Niestety liczba uczestników biegu jest ograniczona i może wystartować tylko 500 osób.

– Zawody odbędą się w Puszczy Kampinoskiej. Musimy pamiętać, że jest to Park Narodowy. Mamy ograniczone możliwości logistyczne, w tym np. parkingi. Musimy pamiętać, że większość osób przyjedzie własnymi samochodami. Dodatkowo dojazd do muzeum możliwy jest tylko od strony startu, więc warto pojawić się na imprezie wcześniej. Oczywiście jest możliwość dojazdu od strony Izabelina, ale droga nie jest tam w najlepszym stanie – wskazuje Marcin Mańkowski, organizator imprezy.  – Chcemy zapewnić jak największy komfort poruszania się biegaczom. Dlatego ta liczba pół tysiąca uczestników jest w sam raz – podkreśla.  

Oprócz biegu głównego rozegrany zostanie marszobieg na dystansie 300m. Przeznaczony będzie on dla rodzin oraz VIPów. Spotkać będzie można tu znanych olimpijczyków. – Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum w Palmirach. W sali konferencyjnej będzie wyświetlany krótki film z Kusocińskim, prezentujący jego występ w 1932 roku oraz jedyny wywiad, którego udzielił amerykańskim dziennikarzom. Tylko Muzeum w Palmirach ma prawo do pokazywania tego filmu – zachęca organizator.  

Bieg ruszy o godzinie 18:00. – Chcemy rozstawić znicze na wszystkich grobach tam poległych. Dzięki temu będzie ciekawa oprawa podkreślająca charakter imprezy – dodaje nasz rozmówca.  

Postać Janusz Kusocińskiego kojarzy się oczywiście z dystansem 10 000m. Ale i na 5000m był doskonały. Niestety w Los Angeles w 1932 roku Polak nie stanął na starcie krótszego z biegów, bo odparzył stopy. Szansa na złotego medalu na obu dystansach mogła nadejść w 1940 roku w Helsinkach, niestety plany sportowca pokrzyżowała wojna. Na osłodę zostało mu tylko wicemistrzostwo Europy (1934).

– Rozważaliśmy pomysł na zorganizowanie 10-kilometrowego dystansu. Ale w obecnym kształcie trasa spod parkingu leśnego do muzeum w Palmirach liczy sobie dokładnie 5 km. Nie ma tam zbytniej możliwości, żeby zrobić pętle drogą asfaltową, nie wchodząc przy tym do lasu. Także w tym roku pobiegniemy na 5 km, przypominając związki naszego mistrza z tym dystansem. Ale myślimy bardzo mocno o kolejnych edycjach. Może dodamy kolejne elementy trasy, coś jeszcze uatrakcyjnimy – wyjaśnia Marcin Mańkowski.   

Pakiet startowy do Biegu Pamięci w Palmirach kosztuje 30 zł. Zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz Centrum Edukacji Olimpijskiej. Fundacja zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży oraz kultywowaniem pamięci o zmarłych polskich olimpijczykach. Każdy z uczestników biegu otrzyma medal, na którym na widnieć wizerunek Janusza Kusocińskiego.

Organizator:  

http://www.biegpalmiry.pl

Regulamin:

http://www.biegpalmiry.pl/regulamin.html

Zapisy:

http://www.biegpalmiry.pl/zapisy.html

Trasa:

http://www.biegpalmiry.pl/dojazd.html

RZ

  

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce