Aż 71 medali Polaków na Mistrzostwach Europy Masters w lekkiej atletyce! [WYNIKI]

Opublikowane w pon., 16/09/2019 - 13:34

Przez dziesięć dni w okolicach Wenecji rozgrywane były 21. Mistrzostwa Europa Weteranów w lekkiej atletyce. Polska wystawiła silną reprezentację składającą się z 122 osób. Naszym łupem padło 71 medali, z czego aż 20 złotych. Nie zabrakło rekordowych wyników.

W zmaganiach na 2000 m z przeszkodami, w kategorii K40, złoty medal i nowy rekord Europy ustanowiła Danuta Woszczek. Zawodniczka (służbowo policjantka z Puław) uzyskała 7:00.02. Dodajmy, że poprzedni poprzedni najlepszy wynik na Starym Kontynencie wynosił 7:01.77 i ustanowiony został w 2009 roku przez Niemkę Annette Weiss. Polka wygrała z dużą przewagą. Druga na mecie Brytyjka Jacqueline Etherington miała wynik 7:34.35.

Z dwoma najcenniejszymi medalami wraca do Polski Aneta Lemiesz, która zwyciężyła w kategorii K35 w biegach na 400 i na 800 m. Jej przewaga nad rywalkami była niepodważalna. Na krótszym z dystansów uzyskała 55.57, wyprzedzając Fione de Mauny z Wielkiej Brytanii o prawie 4 sekundy. W tej samej kolejności i z podobną różnicą biegaczki ukończyły zmagania na dystansie dłuższym. Polka wygrała z rezultatem 2:09.89.

Przypomnijmy, że Aneta Lemiesz w 2002 roku zdobywała srebrny medal halowych mistrzostw Europy seniorów w sztafecie 4 x 400 m. Mimo upływu lat wciąż pozostaje w dobrej formie i uzyskuje dobre wyniki. Często pełni rolę pacemakerki podczas dużych mityngów, także w Diamentowej Lidze.

Duże powody do radości miała też Patrycja Włodarczyk, która zdobyła dwa medale w kategorii K35. Zawodniczka z Jaworzna sięgnęła po złoto w biegu na 10 000 m (37:11.63), wyprzedzając Włoszkę Denise Tappate o 20 sekund. Do swojego dorobku dołożyła srebro na 2000 m z przeszkodami (7:10.33). Trzecia w tej konkurencji była kolejna z Polek - Aneta Świtaj ( 7:31.22).

Wśród mężczyzn brąz na 10 000 m w kategorii M55 zdobył Marek Dzięgielewski. Biegacz z Płońska, znany z występów w wielu imprezach na terenie całego kraju, uzyskał czas 35:14:13. Poziom był tu bardzo wysoki, bo zdobywca złota w tej grupie Brytyjczyk Andrew Leach pokonał 25 okrążeń wokół stadionu w czasie 33:33.04.

Jednym z bohaterów mistrzostw był 103-letni Włoch Giuseppe Ottaviani, który wystartował w skoku w dal. Zawodnik urodził się w 1916 roku, czyli przeżył dwie wojny światowe. W rozmowach z mediami dzielił się swoim mottem - „lekkoatletyka to radość”. Złoto dał mu skok na odległosć 65 centymetrów. Nie miał konkurentów w swojej kategorii.

Organizatorem mistrzostw była prowincja Wenecja, a same impreza odbywała się na trzech stadionach, położonych w miejscowościach Jesolo, Caorle i Eraclea. W pierwszej lokalizacji odbyły się też biegi uliczne.

W półmaratonie zwyciężył Hiszpan Francisco Javi Martinez, ustanawiając rekord Europy w kategorii M40 (1:08:55). Jedynym Polakiem na trasie był znany atestator tras Tadeusz Dziekoński, który pokonał dystans w 1:38:55. Zajął 9. miejsce w kategorii M65. Natomiast w biegu na 10 km, wśród pań, na czwartym miejscu w grupie K35 uplasowała się Barbara Zakowiecka z wynikiem 38:41.

Jak podał PZLAM, podczas Mistrzostw Europy padło 27 rekordów Polski: m.in. Alicji Włodarczyk w biegu 2000 m z przeszkodami w grupie K65 (12:44.54), czy też Jana Cząstki na 800 m w kategorii M60 (2:18:47).

Pełen wykaz medalistów: TUTAJ.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polska zajęła czwarte miejsce, z dorobkiem 71 medali. Zwyciężyli Włosi z dorobkiem 337 krążków, w tym 127 złotych. Drudzy byli Niemcy, z 317 medalami w dorobku.

Zdjęcia: TUTAJ