Zwyciężczyni Maratonu Tokijskiego zawieszona!


Opublikowane w pt., 08/02/2019 - 12:29

Komitet Integralności Lekkiej Atletyki IAAF zawiesił w prawach zawodnika Sarę Chepchirchir - zwyciężczynię Maratonu Tokijskiego z 2017 roku i rekordzistkę trasy tej prestiżowej imprezy. Kenijka miała „naruszyć przepisy antydopingowe”.

34-letnia dziś Sarah Chepchirchir jest jedną z najszybszych zawodniczek z historii kobiecego maratonu. Rekord życiowy uzyskany w Tokio 2:19:47 daje jej 25. miejsce w na liście wszechczasów. Na swoim koncie ma też dwie wygrane w maratonie w Lizbonie. Startowała też w Polsce – w 2015 r. pobiegła Półmaraton Warszawski, zajmując szóste miejsce z czasem 1:14:49. Rok później zadebiutowała w maratonie.

Pierwsze informacje o tym, że zawodniczka może stosować doping pochodzą jeszcze z 2017 roku, gdy skontrolowano trzy partnerki treningowe (nie)sławnej dopingowiczki Jemimy Sumgong - mistrzyni olimpijskiej z Rio.

Jemima Sumgong zawieszona na 8 lat! Długa lista kłamstw

Jak do tej pory nie poinformowano jednak co przyjmowały biegaczki (Sumgong wspomagała się EPO). Formułowane dziś zarzuty przeciwko Sarze Chepchirchir dotyczą nieprawidłowości w paszporcie biologicznym (tzw. ABP case).

W 2018 w Chepchirchir wystartowała m.in. w maratonie w Szanghaju, gdzie była jedenasta z czasem 2:39:04. Wszystko wskazuje na to, że na dłużej pożegna się ze startami. W zależności od wagi przewinienia czekać ją może kara od 2 do 4 lat dyskwalifikacji.

RZ

fot, wikimedia


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce